Reklama

Wysysanie

Wysysanie

27.08.2012
Czyta się kilka minut
Tadeusz Syryjczyk, były polityk, ekspert gospodarczy: Sytuacja na rynku pracy jest na tyle trudna, iż w wielu branżach umożliwia pracodawcom wyzyskiwanie pracowników.
A

ANDRZEJ BRZEZIECKI: Czy system pracy w Polsce jest sprawiedliwy?

TADEUSZ SYRYJCZYK: Wszystko zależy od tego, kogo spytamy. Do opinii publicznej docierają niepokojące sygnały, że w wielu firmach pracowników traktuje się niegodziwie, część pracy odbywa się w szarej strefie, co się później odbija na ich emeryturach i świadczeniach chorobowych. Z drugiej strony bywało, że przewoźnik kolejowy nie był w stanie wyrzucić z pracy pijanego maszynisty, a ktoś inny kradnącego pracownika.

Prawo zabrania pić w pracy, a kraść w każdym przypadku, tak samo jak opóźniać wypłaty dla pracowników, nie płacić ZUS i nie płacić za godziny nadliczbowe. Jeśli więc chodzi o samo prawo, to mamy raczej przesztywnienie kodeksu pracy. Demokratyczny kapitalizm rozwija się w tym kierunku, by państwo dawało większą ochronę słabszej stronie umowy: mniej poinformowanej,...

15853

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]