Reklama

Wygrany

Wygrany

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Większość to wspaniała rzecz. Jako większość siedzisz sobie w ławce spokojnie, patrzysz, jak mniejszość macha łapkami, krzyczy, bije pięściami o mównicę i konstytucję pokazuje.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
T

Też mógłbyś im coś pokazać – ale ci się nie chce. Bo kiedyś byłeś mniejszością i wiesz, jak to jest. Też krzyczałeś, biłeś pięścią i konstytucją wymachiwałeś, a wiedziałeś, że możesz im nafikać. A teraz oni mogą nafikać tobie.
Trochę przykro, że krzyczą: „Precz z komuną”. Przykro, ale i śmiesznie. Właściwie bardziej śmiesznie niż przykro, bo kiedyś sam tak krzyczałeś. Jesteś wykształcony, więc wiesz, że to neurony lustrzane się uaktywniły, nic w tym szczególnego. Ej, zaraz, czy czegoś nie pomieszałeś? Kto o tym ostatnio pisał? „Tygodnik Powszechny”, Karnowscy czy dodatek naukowy do „Gazety Wyborczej”? Neurony lustrzane odpowiadają przecież za empatię i rozumienie reakcji drugiego. Może lepiej byłoby powiedzieć: efekt lustra. Dziwne uczucie tak zamienić się miejscami. Dziwne i przyjemne. Co było na górze, jest na dole. I na odwrót. O czym to oni teraz mówią? Niech mówią, byle nie...

3868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]