Reklama

Wygrany

Wygrany

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Większość to wspaniała rzecz. Jako większość siedzisz sobie w ławce spokojnie, patrzysz, jak mniejszość macha łapkami, krzyczy, bije pięściami o mównicę i konstytucję pokazuje.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
T

Też mógłbyś im coś pokazać – ale ci się nie chce. Bo kiedyś byłeś mniejszością i wiesz, jak to jest. Też krzyczałeś, biłeś pięścią i konstytucją wymachiwałeś, a wiedziałeś, że możesz im nafikać. A teraz oni mogą nafikać tobie.
Trochę przykro, że krzyczą: „Precz z komuną”. Przykro, ale i śmiesznie. Właściwie bardziej śmiesznie niż przykro, bo kiedyś sam tak krzyczałeś. Jesteś wykształcony, więc wiesz, że to neurony lustrzane się uaktywniły, nic w tym szczególnego. Ej, zaraz, czy czegoś nie pomieszałeś? Kto o tym ostatnio pisał? „Tygodnik Powszechny”, Karnowscy czy dodatek naukowy do „Gazety Wyborczej”? Neurony lustrzane odpowiadają przecież za empatię i rozumienie reakcji drugiego. Może lepiej byłoby powiedzieć: efekt lustra. Dziwne uczucie tak zamienić się miejscami. Dziwne i przyjemne. Co było na górze, jest na dole. I na odwrót. O czym to oni teraz mówią? Niech mówią, byle nie...

3868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Też kiedyś byłeś prześladowany, też kiedyś zmieniono nazwę Twojego kraju, też kiedyś wywożono Cię jak niewolnika, też kiedyś straciłeś własne państwo, też kiedyś próbowano zawłaszczyć Twoje dziedzictwo. Jakie wnioski i przemyślenia? Myślę, że pewne prawdy oczywiste dla wielu oczywiste nie są i należy je przypominać nieustannie. Ktoś coś napisał i tego nie odwołał. PRAWDA CZY FIKCJA? A może prawdy nie ma i sprawiedliwości nie ma? Znam wielu którzy coś wykopią i … i co właśnie? W artkule ”Franciszku, ufam ci” znalazłem taki oto tekst ”W PALESTYNIE, DWA TYSIĄCE LAT TEMU”. Co jest prawdą, a co nieprawdą? Może należy przypomnieć, że w czasach Chrystusa nie istniała nazwa PALESTYNA, a tylko JUDEA יהודה. Chcę wierzyć że to nie jest chęć wymazania dziedzictwa Żydów, a tylko brak informacji. NIESTETY W NIEKTÓRYCH KRĘGACH (……) PRZYJĄŁ SIĘ ZWYCZAJ MÓWIENIA O ŻYDACH BEZ ŻYDÓW, A O JUDEI BEZ JUDEI… . SIC! Niektórzy nawet nie przyjmują do siebie informacji, że Jezus był Żydem i chodził do synagogi podobnie jak wszyscy jemu bliscy. Podobno religia nauczana jest w Polsce od przedszkola... . W JUDEI w zemście po 3 powstaniach żydowskich przeciwko okupantowi rzymskiemu w r 66-70, 115-117, 132-135 Żydów wysiedlono do kolonii (od Bizancjum po Kartaginę). W 130 r. cesarz Hadrian zmienił nazwą stolicy z Jeruszalaim יְרוּשָׁלַיִם na Aelia Capitolina, a w 133 r. nazwę kraju z Judei יהודה na Syria-Palaestina. Nazwa Palaestina (wywodzi się od Filistynów – po hebr. פלשתים Plisztim – czyli -obcy, wędrowcy (lud pochodzenia greckiego który osiedlił się na tym obszarze, podobnie jak Hyksosi w Egipcie)). W czasach Chrystusa nazwa Palestyna nie istniała i nikt się nią nie posługiwał! Tereny te w przeszłości określano nazwą Kanaan כְּנַעַן. Historia Polski i Izraela ma wiele podobieństw. W POLSCE po 3 nieudanych powstaniach przeciw Rosji w 1794, 1830-1831, 1863-1865 zmieniono nazwę z Królestwa Polskiego na Привислинский край, (Priwislinskij kraj), a powstańców w dużej mierze wysiedlano na Syberię. Nikt do tej pory nie słyszał, aby ktoś mówił, że Hołd pruski z 1525 r. miał miejsce w Привислинским краю? CO O TAKIEJ WYPOWIEDZI NALEŻAŁOBY MYŚLEĆ GDYBY SIĘ POJAWIŁA? Po wypędzeniu Żydów z Judei zaczęto osadzać na ich miejsce weteranów z legionów rzymskich. Rosjanie na miejsce wypędzonych Litwinów czy Tatarów Krymskich także osiedlali swoich obywateli. Historia jest podobna gdyż procesy historyczne i ludzkie działania niewiele się różnią. Mamy XXI wiek - pełne księgarnie i pełny dostęp do informacji w Internecie jak nigdy w historii, wiec należy z dostępnej wiedzy korzystać, FILTRUJĄC TO CO WIEDZĄ NIE JEST… . Bo po to człowiek uczy się latami, aby móc w przyszłości rozróżnić prawdę od fikcji i nie powtarzać informacji z kategorii FANTASY. Pokrzywdzonym byli Żydzi z JUDEI uciskani przez okupanta rzymskiego. W 2 tysiące lat potem czytam, że to była Palestyna! Czyżby analogicznie Inkowie, kiedy żyli mieszkali w Chile, Boliwii, Peru i Ekwadorze? ©℗Natin

Bardzo Panu dziękuję za cenne sprostowanie i rozwinięcie wiedzy o Judei. Serce rośnie przy takich Czytelnikach. Pozdrawiam serdecznie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]