Reklama

Wygnanie z raju

Wygnanie z raju

02.03.2003
Czyta się kilka minut
Uderz w Katedrę, a Muzykolog, Kompozytor i Student się odezwą. Gdybym był na ich miejscu, co łacno mogło się zdarzyć, pewnie uczyniłbym podobnie. Być może w pamflecie, który wywołał taką burzę, za mało było „ja”. Teraz będzie w nadmiarze.
O

Odpowiedź na większość zarzutów można zresztą znaleźć w moich tekstach, publikowanych od lat na tych łamach, a zwłaszcza w obszernym tryptyku „Łabędzi śpiew muzyki” (1999). Trudno wręcz oprzeć się wrażeniu, że Andrzej Chłopecki i Krzysztof Meyer bezwiednie mnie cytują, aby uderzyć kijem, który sam mozolnie wystrugałem. Zabawne, że wówczas atakowano mnie „z dołu”, w imię obrony muzyki „niższej”. Ale to fakt: oszczędziłem wtedy tzw. „środowisko”, jeśli wyłączyć „ułatwiaczy”, flirtujących mimo woli z nurtem New Age (jak Górecki w „III Symfonii” lub Arvo Part), albo zniżających się do „cross-over”. Środowisko nie lubi, gdy ktoś z zewnątrz próbuje się wmieszać do poważnej rozmowy. Establishment staje dęba, kiedy ktoś krzyknie, że król jest nagi. Choćby była to tylko intelektualna prowokacja, podyktowana troską o stan muzyki. Pamflet ze swej natury jest prowokacyjny. Ale wyraziłem to, co...

21017

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]