Reklama

Wybory w USA: Polityczna "stokrotka"

Wybory w USA: Polityczna "stokrotka"

01.11.2016
Czyta się kilka minut
Sztab Hillary Clinton przypomina spot wyborczy z 1964 r., a Amerykanie przypominają sobie kolejny raz, że Donald Trump jest nieobliczalny.
Kadr ze spotu wyborczego. Youtube.com.
M

Mała dziewczynka obrywa płatki stokrotki i je nieporadnie liczy (myli kolejność szóstej i siódmej). Kiedy zostaje jej pusta łodyga, słyszymy bezbarwny, lecz stanowczy głos odliczający do wybuchu bomby atomowej. Potem widać już tylko nuklearny grzyb. To reklamówka wyborcza z 1964 r., ubiegającego się wówczas o reelekcję demokratycznego prezydenta Lyndona Johnsona. Straszył nią przed swoim republikańskim rywalem, senatorem Barry Goldwaterem z Arizony, który chciał poobcinać programy socjalne i zwiększyć budżet na zbrojenia przed ewentualną konfrontacją ze Związkiem Radzieckim.  Niesławna “Stokrotka” została wyemitowana tylko raz, ale historia zapamiętała ją jako jeden z najskuteczniejszych spotów politycznych wszechczasów.

...
3492

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]