Reklama

Ładowanie...

Wybory w USA: Ameryka czeka na werdykt

09.11.2022
Czyta się kilka minut
Od wyniku wyborów zależy nie tylko przebieg kolejnych dwóch lat prezydentury Joego Bidena, ale także skala pomocy wojskowej dla Ukrainy. Na finiszu wciąż ważą się losy wyścigu o obie izby Kongresu.
Plakat zachęcający do udziału w wyborach uzupełniających. Lewiston, Maine, 8 listopada 2022 r. / fot. Robert F. Bukaty / Associated Press / East News
O

O czwartej nad ranem czasu waszyngtońskiego wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Szczególnie wyrównana jest walka o Senat: Demokraci i Republikanie mają obecnie równo po 48 mandatów. W kluczowych dla tego wyścigu stanach – Nevadzie, Wisconsin i Georgii – wyniki są na tyle wyrównane, że jest zbyt wcześnie, by ogłosić zwycięzcę. Może się okazać, że na rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać do początku grudnia. Wystarczy, że w Georgii żaden z kandydatów nie otrzyma co najmniej 50 proc. głosów (Demokrata Raphael Warnock dobił na razie do 49,4 proc., jego rywal Herschel Walker ma 48,5 proc.), co będzie się wiązało z koniecznością zorganizowania dogrywki. Tak było podczas wyborów do Kongresu w 2020 roku, gdy wyniki w Georgii poznaliśmy dopiero dwa miesiące później – na fali zwycięstwa Demokraty Raphaela Warnocka jego partia zyskała kontrolę w Senacie.

Wciąż jest też za wcześnie na...

8521

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]