Reklama

Wybory jako loteria

Wybory jako loteria

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Najprawdopodobniej jesienią odbędą się wybory. Problem w tym, że w obecnym systemie mój głos przyczynić się może do powstania dowolnego układu politycznego: głosując na moją partię, zbuduję układ polityczny, którego bym chciał, albo taki, którego bym nie chciał, a nawet taki, który wydaje mi się nieznośny.
Rys. ALEKSANDER PIENIEK
J

Jakikolwiek przywódca partyjny, pytany dziś o strategię koalicyjną swojej partii w perspektywie przyspieszonych wyborów, odpowiada niezmiennie: zobaczymy. Czy PiS utworzy po wyborach rząd z LPR i Samoobroną? Raczej nie, skoro teraz się z nimi kłóci, ale wykluczyć tego nie można. Czy PiS utworzy rząd z PO? Raczej nie, skoro od dwóch lat toczy z nią wojnę, ale kto wie? Czy PO utworzy po wyborach rząd z LiD? To dość prawdopodobne, ale bynajmniej nie przesądzone ze względu na zaszłości historyczne. A zatem, za każdym razem pada ta sama odpowiedź: zobaczymy po wyborach. Jakie to ma konsekwencje dla wyborcy?

Dlaczego głosujemy?

Aktywny obywatel demokratycznego kraju - taki, który jako minimum zaangażowania przyjmuje swój udział w wyborach, kieruje się dwoma głównymi motywacjami przy określaniu politycznych preferencji. Głosuje na...

7258

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]