Reklama

Ładowanie...

Wybór prezydenta

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Czy prezydent Lech Kaczyński rzeczywiście nie miał innego wyboru? Czy musiał powołać Ryszarda Bendera na marszałka seniora Senatu, ponieważ akurat on jest najstarszym z nowo wybranych senatorów?
O

Otóż - niekoniecznie. Artykuł 30 punkt 1 senackiego regulaminu stanowi wprawdzie, że "pierwsze posiedzenie Senatu otwiera Prezydent i powołuje na przewodniczącego najstarszego wiekiem senatora (Marszałek Senior)". Ale potem następuje punkt 2, który mówi, że "w razie przeszkody funkcję przewodniczącego obrad obejmuje kolejny wiekiem senator".

Marszałek senior to funkcja niebłaha: odbiera ślubowanie senatorów, przeprowadza wybór marszałka i, jeśli zechce, może przemówić. Pytanie: czy prezydent mógł ominąć najstarszego senatora, uznając, że przeszkodą są życiorys i poglądy Bendera? W 1976 r. wszedł on do Sejmu PRL w miejsce Stanisława Stommy, wyrzuconego za sprzeciw wobec wprowadzenia do konstytucji zapisu o "przyjaźni z ZSRR", kilka lat temu zaś bronił publicznie historyka skazanego za "kłamstwo oświęcimskie". Nawet Jarosław Kaczyński przyznawał, że to życiorys...

1582

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]