Reklama

Ładowanie...

Wszyscy jesteśmy jasnowidzami

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Czy da się sprowadzić całą aktywność mózgu do jednej prostej zasady? Według teorii, która ma ambicję zunifikować całą neuronaukę, działanie mózgu polega na nieustannym przewidywaniu przyszłości.
Schemat percepcji zjawisk według hipotezy Karla Fristona Montaż Edward Augustyn / von. Grzanka / Domena publiczna
W

Wyobraź sobie, że jesteś mózgiem. Bardzo kosztownym dla organizmu, bo pochłaniającym ogromne pokłady energii narządem. Nawet jeśli jesteś zdolny do abstrakcyjnego myślenia czy tworzenia dzieł sztuki, nie jest to wcale twoją podstawową funkcją. Biologiczną racją twojego istnienia jest sterowanie ruchem. Jeśli wszystko idzie dobrze, pozwalasz organizmowi, którego część stanowisz, unikać drapieżników oraz odnajdywać pożywienie i partnerów seksualnych.

Dla takiego zamkniętego w czaszce, niespełna półtorakilogramowego kawałka tkanki powyższe zadanie wydaje się jednak niebotycznie trudne. Kiedy wysyłasz komendy ruchowe do systemu mięśniowo-szkieletowego, musisz odczekać całe milisekundy (dla ciebie to niemal wieczność), zanim szlakami nerwowymi dotrze do ciebie zwrotna informacja o skutkach wykonanego ruchu. Gdybyś sterował ciałem, za każdym razem czekając na takie sygnały zwrotne,...

15888

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]