Reklama

Wszyscy jesteśmy jasnowidzami

Wszyscy jesteśmy jasnowidzami

07.11.2016
Czyta się kilka minut
Czy da się sprowadzić całą aktywność mózgu do jednej prostej zasady? Według teorii, która ma ambicję zunifikować całą neuronaukę, działanie mózgu polega na nieustannym przewidywaniu przyszłości.
Schemat percepcji zjawisk według hipotezy Karla Fristona Montaż Edward Augustyn / von. Grzanka / Domena publiczna
W

Wyobraź sobie, że jesteś mózgiem. Bardzo kosztownym dla organizmu, bo pochłaniającym ogromne pokłady energii narządem. Nawet jeśli jesteś zdolny do abstrakcyjnego myślenia czy tworzenia dzieł sztuki, nie jest to wcale twoją podstawową funkcją. Biologiczną racją twojego istnienia jest sterowanie ruchem. Jeśli wszystko idzie dobrze, pozwalasz organizmowi, którego część stanowisz, unikać drapieżników oraz odnajdywać pożywienie i partnerów seksualnych.

Dla takiego zamkniętego w czaszce, niespełna półtorakilogramowego kawałka tkanki powyższe zadanie wydaje się jednak niebotycznie trudne. Kiedy wysyłasz komendy ruchowe do systemu mięśniowo-szkieletowego, musisz odczekać całe milisekundy (dla ciebie to niemal wieczność), zanim szlakami nerwowymi dotrze do ciebie zwrotna informacja o skutkach wykonanego ruchu. Gdybyś sterował ciałem, za każdym razem czekając na takie sygnały zwrotne,...

15888

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dzięki

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]