Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wszechwiedzący?

Wszechwiedzący?

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Dwa razy w te wakacje liturgia przyniosła nam Jezusową przypowieść o roztropnych i nieroztropnych pannach (pierwszy raz we wspomnienie św. Edyty ­Stein; drugi raz we wspomnienie bł. Bronisławy).
P

Przypowieść zamyka równie szokujące, co zdecydowane stwierdzenie Jezusa: „Nie znam was” (Mt 25, 12).

Nowy Testament zna tę deklarację w jeszcze mocniejszej formie: „Nigdy was nie znałem” (Mt 7, 23).

W pierwszej chwili, przyznacie, zdanie to musi budzić zdziwienie. Jak to mnie nie zna? Wszechwiedzący Bóg? Ten, który wie wszystko? I zna wszystko? Jak to możliwe, żeby mnie nie znał?

A jednak.

Przypowieść o pannach (oraz pozostałe konteksty owego „nie znam was” – zob. jeszcze: Łk 13, 25 i 27) dostarcza nam klucza do zrozumienia owego paradoksu. Narzędziem „poznania” w rozumieniu Pisma Świętego są nie tylko „studia” (dostarczające wiedzy), ale i komunia (której owocem jest poznanie – na wzór tego, jak „poznają się” mężczyzna i kobieta podejmujący współżycie – por. „Adam poznał swoją żonę Ewę, a ona poczęła i urodziła syna…”, Rdz 4, 1) – nie bez powodu w...

3161

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Nie znam was" jest także "Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty". Przez podobny kontekst rozumiem tu "odległość skojarzenia". Dla współczesnego odbiorcy jest ona wręcz galaktyczna.>>> Ps. W tym kręgu pojęciowym mieści się także "okrycie nóg".

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]