Reklama

Ładowanie...

Wszechwiedzący?

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Dwa razy w te wakacje liturgia przyniosła nam Jezusową przypowieść o roztropnych i nieroztropnych pannach (pierwszy raz we wspomnienie św. Edyty ­Stein; drugi raz we wspomnienie bł. Bronisławy).
P

Przypowieść zamyka równie szokujące, co zdecydowane stwierdzenie Jezusa: „Nie znam was” (Mt 25, 12).

Nowy Testament zna tę deklarację w jeszcze mocniejszej formie: „Nigdy was nie znałem” (Mt 7, 23).

W pierwszej chwili, przyznacie, zdanie to musi budzić zdziwienie. Jak to mnie nie zna? Wszechwiedzący Bóg? Ten, który wie wszystko? I zna wszystko? Jak to możliwe, żeby mnie nie znał?

A jednak.

Przypowieść o pannach (oraz pozostałe konteksty owego „nie znam was” – zob. jeszcze: Łk 13, 25 i 27) dostarcza nam klucza do zrozumienia owego paradoksu. Narzędziem „poznania” w rozumieniu Pisma Świętego są nie tylko „studia” (dostarczające wiedzy), ale i komunia (której owocem jest poznanie – na wzór tego, jak „poznają się” mężczyzna i kobieta podejmujący współżycie – por. „Adam poznał swoją żonę Ewę, a ona poczęła i urodziła syna…”, Rdz 4, 1) – nie bez powodu w...

3161

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]