Reklama

Wstań i spójrz w oczy

Wstań i spójrz w oczy

01.02.2021
Czyta się kilka minut
Jakie miałam prawo mu nie wybaczyć? Miałam w głowie zdjęcie Jana Pawła II, który wybacza Alemu Agcy. A on powiedział, że po mnie przyjedzie, i że będzie niespodzianka.
IL.: KASIA KOZAKIEWICZ
N

Nie wiem, kiedy pojawiła się myśl, by założyć fundację. Być może wtedy, gdy zrozumiałam, że nie mam na czole tatuażu z napisem: „zgwałcona przez księdza”.

Tak, to fakt z mojego życia. Fragment mojej przeszłości. Ale „Agnieszka” nie równa się już – „zgwałcona”. Zdjęłam tę etykietę. Wcześniej długo myślałam o sobie, że jestem warta tyle, co szmata do podłogi. Nie miałam świadomości swojej siły.

Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że w końcu przez to wszystko przeszłam.

Pod opieką

Poznałam go w czasie gimnazjum, gdy razem z siostrą chodziłyśmy do wspólnoty młodzieżowej. Było super, jeździliśmy na różne wyjazdy. W którymś momencie zmienił się prowadzący ją ksiądz. Przyszedł nowy, oraz, dodatkowo, właśnie on – ksiądz Michał.

Umiał grać na gitarze, w piłkę, w bilard, co tylko sobie zamarzyliśmy. Bywał z nami coraz częściej. Zaczął przychodzić do domu,...

12527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »


ogłoszenie społeczne

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Fantastyczny artykuł, bardzo dziękuję za tak niesamowicie precyzyjne podzielenie się tą trudną historią, z dokładnym prześledzeniem jej od A do prawdziwego Z. Czytałam ją i słyszałam w głowie kobiecy głos, myślę, że pani Agnieszka jest niesamowitą, silną, precyzyjną, mądrą osobą. W sumie przydałoby się jeszcze sprawdzenie doświadczeń i przemyśleń tego dobrego, kumatego zakonnika. To mogłoby pomóc innym sensownym ludziom w Kościele wypracować zdrowe procedury. Więc może uda się napisać część II, oczami tego sensownego zakonnika?

Reakcja zakonnika nr 1 byłaby poprawna gdyby nie zauważalny deficyt empatii. Chyba nie możemy oczekiwać od księdza w takiej sytuacji typowych dla dobrego psychoterapeuty profesjonalnych zachowań. Można było oczekiwać pewnego minimum tj zorganizowania dla osoby poszkodowanej opieki dobrego psychoterapeuty. Reakcje biskupa Głodzia zdumiewające. Pytanie czy on sam osobiście zajmował się tą sprawą czy też inne osoby pracujace w kurii.

poziom zepsucia i wręcz rozbestwienia polskich biskupów w ciągu co najmniej ostatnich kilku dekad, nie tylko w kwestii księżej pedofilii, każe zadać wszystkim polskim duchownym katolickim pytanie: gdzie wy wtedy byliście? co wy robiliście, także z niewątpliwą wiedzą o tym bagnie? nie jest wam za swą tchórzliwą i podłą służalczość wobec tych ewidentnych wysłanników piekieł po prostu wstyd? dalej uważacie, że będzie po sprawie i wystarczy jeśli się nawzajem porozgrzeszacie? - nie wystarczy, proszę panów

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]