Reklama

Wspominać czy pamiętać

Wspominać czy pamiętać

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Ten tekst przeszedł bez echa. Nie obudził, o ile wiem, żadnego rezonansu. Mam tu na myśli Przedostatnią egzekucję na Palmirach Tadeusza Drewnowskiego (GW z 1 sierpnia): opis cmentarza, na którym krzyże i macewy na grobach ofiar od zeszłego roku stoją w ogromnej większości bezimienne, ponieważ miedziane tabliczki z nazwiskami zostały zrabowane (rozumie pan, miedź na rynku podrożała), a uzupełnianie ich idzie śladowo. Bo cmentarz został opuszczony: zniknęły warty - pisze autor - obrabowano muzeum, zbiory wróciły do prywatnych właścicieli, o ile się jeszcze zgłosili (...) O ile mi wiadomo, w tym roku nie odbyły się doroczne uroczystości na Palmirach. U stóp polowego ołtarza leży sztuczny wieniec.
R

Równolegle przeczytałam w “Przewodniku Katolickim" reportaż Mateusza Wyrwicha z Muzeum Powstania Warszawskiego, które to muzeum funkcjonuje dopiero od roku. Nie zwiedzałam go; gdybym znalazła się w Warszawie w rocznicę wybuchu Powstania, poszłabym znów na Powązki, tak jak w latach, gdy szliśmy tam z Sejmu, tak jak pierwszy raz w Warszawie na Zaduszki roku ‘46, prosto od ruin katedry i Starego Miasta pomiędzy brzozowe krzyże batalionów “Zośka" i “Parasol". Reporter “Przewodnika" opisuje eksponaty, które budzą różnoraką refleksję i także znaki zapytania. Bo te eksponaty nie wszystkie są pamięcią: kronikami powstańczymi, zdjęciami, zachowaną korespondencją, szczątkami broni czy hełmów. Wydaje się, jakby w tym muzeum szczególny nacisk położono na wywołanie wyobrażeń, “jak było". Wywołanie z założenia skazane na niepowodzenie. Bo nie do zrealizowania przecież.

“W...

3491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]