Reklama

Wspaniałe stulecie

Wspaniałe stulecie

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Nie daje mi spokoju (albo raczej – przeciwnie: daje mi wiele spokoju) fragment znakomitej nowej książki Michała Cichego „Pozwól rzece płynąć”:

„Historie nieszczęść opowiadają szczęściarze. Prawie trafieni. Cudem ich ominęło. Gdyby pięć centymetrów dalej. Gdyby zapalnik nie zawiódł. Gdyby się pistolet nie zaciął. Gdyby się Niemiec w ostatniej chwili nie zlitował. (...) Jesteśmy dziećmi szczęściarzy. Naszym ojcem i matką jest szczęśliwy zbieg okoliczności. Bez wyjątku, choćby jednego jedynego, poprzez miliony pokoleń, poprzez całą przepaść czasu, poprzez wojny, pożary, epidemie, lodowce, drapieżniki, sawanny, meteory i wulkany, aż do tych dawnych prapradziadków, którzy jeszcze składali w morzu ikrę. Każdy z naszych przodków zdążył dożyć przynajmniej chwili, w której na świat szykowali się już jego potomni”.
Historie nieszczęść opowiadają szczęściarze. Nieludzką teraźniejszość piętnują ci, którzy to w niej i dzięki niej mają szansę powiedzieć cokolwiek.
Kończę właśnie czytać monumentalną monografię „Romanowowie”,...

6358

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak ja bym chciala uslyszec kiedys takie kazanie. W kosciele na prowincji lub w Radio Maryja. Serio.

Bardzo fajna wyliczanka, rzeczywiście tak dobrze jak dziś człowiekowi, jako jednemu z gatunków zamieszkujących naszą planetę, nigdy dotąd się nie żyło i nigdy jego populacja tak szybko nie rosła. W przyrodzie nic nie ginie, jest to dość mocno zintegrowany system, jeśli jednym przybywa innym musi ubyć. Jednym z symptomów naszego sukcesu jest masowe wymieranie gatunków. Robimy jeszcze coś bardzo niebezpiecznego, żyjemy na kredyt, zużywamy więcej zasobów niż natura jest w stanie zregenerować. Nie ma czegoś takiego jak wspólne dobra. Weźmy przykładowo wodę pitną, nie jest ona własnością tylko człowieka i niczego nie poprawi sytuacja, gdy ja jej zużyje nieco mniej, tak aby starczyło jej dla mieszkańców dotkniętych suszami. Sprawiedliwe dzielenie się jeszcze wzmożony przyrost naturalny, oczywiście kosztem innych gatunków flory i fauny. Proszę nie opowiadać farmazonów o samoczynnym zmniejszaniu się przyrostu. Polityka wzrostu gospodarki, populizm prowadzi do działań wymuszających na ludziach wzrost dzietności. Nic się samo nie wyreguluje w sposób pokojowy i humanitarny, przemyślany i mądry. Po czasach dobrobytu nastanie chaos, walka o przetrwane nawiąże do najczarniejszych tradycji i doświadczeń człowieka. To będzie ucieleśnienie apokalipsy, wszystko jest tylko kwestią czasu. Ja potrafię sobie wyobrazić ziemię bez człowieka, zupełnie tak samo jak bez dinozaurów.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]