Reklama

Wspaniałe stulecie

Wspaniałe stulecie

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Nie daje mi spokoju (albo raczej – przeciwnie: daje mi wiele spokoju) fragment znakomitej nowej książki Michała Cichego „Pozwól rzece płynąć”:

„Historie nieszczęść opowiadają szczęściarze. Prawie trafieni. Cudem ich ominęło. Gdyby pięć centymetrów dalej. Gdyby zapalnik nie zawiódł. Gdyby się pistolet nie zaciął. Gdyby się Niemiec w ostatniej chwili nie zlitował. (...) Jesteśmy dziećmi szczęściarzy. Naszym ojcem i matką jest szczęśliwy zbieg okoliczności. Bez wyjątku, choćby jednego jedynego, poprzez miliony pokoleń, poprzez całą przepaść czasu, poprzez wojny, pożary, epidemie, lodowce, drapieżniki, sawanny, meteory i wulkany, aż do tych dawnych prapradziadków, którzy jeszcze składali w morzu ikrę. Każdy z naszych przodków zdążył dożyć przynajmniej chwili, w której na świat szykowali się już jego potomni”.
Historie nieszczęść opowiadają szczęściarze. Nieludzką teraźniejszość piętnują ci, którzy to w niej i dzięki niej mają szansę powiedzieć cokolwiek.
Kończę właśnie czytać monumentalną monografię „Romanowowie”,...

6358

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]