Reklama

Ładowanie...

Wróżenie z fotografii

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Wolne i niezależne, tworzone z uwzględnieniem zasad etyki zawodowej i wysokich standardów moralnych. Takie winny być media dla twórców nagrody im. Dariusza Fikusa, której ósmą edycję właśnie świętowaliśmy. A w patronackiej gazecie piękne zdjęcie laureatów i nominowanych, które, zaraz po poczuciu wielkiej satysfakcji z powodu głównego werdyktu, budzić zaczyna nieoczekiwane refleksje.
B

Bo któż by miał cokolwiek przeciw, gdy nagrodę dla “twórcy w mediach" dostaje Ryszard Kapuściński za “Podróże z Herodotem", a nagrodę dla “twórcy mediów" Jerzy Pomianowski za utworzenie i wydawanie “Nowej Polszy", miesięcznika docierającego do inteligencji rosyjskiej na najodleglejszych terenach dawnego imperium. Sama radość i natychmiastowa chęć dołączenia do gratulacji i wyrazów wdzięczności i podziwu. Tyle że radość jak gdyby oczywista, bez żadnego zaskoczenia. Więcej: podpłynięta kroplą zdziwienia. Przecież to pisarze wielkiego kalibru, nie dziennikarze chyba? Można oczywiście i tak charakteryzować Kapuścińskiego - “rasowy reporter", jak zatytułowano wywiad z nim w “Rzeczpospolitej". Ale “Podróże z Herodotem", choć najpierw ukazywały się w odcinkach, to książka, dzieło, a nie przypadkowy zbiór reportaży. Jerzy Pomianowski, twórca i redaktor naczelny tak ważnego i cennego...

2924

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]