Reklama

Wróżenie z fotografii

Wróżenie z fotografii

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Wolne i niezależne, tworzone z uwzględnieniem zasad etyki zawodowej i wysokich standardów moralnych. Takie winny być media dla twórców nagrody im. Dariusza Fikusa, której ósmą edycję właśnie świętowaliśmy. A w patronackiej gazecie piękne zdjęcie laureatów i nominowanych, które, zaraz po poczuciu wielkiej satysfakcji z powodu głównego werdyktu, budzić zaczyna nieoczekiwane refleksje.
B

Bo któż by miał cokolwiek przeciw, gdy nagrodę dla “twórcy w mediach" dostaje Ryszard Kapuściński za “Podróże z Herodotem", a nagrodę dla “twórcy mediów" Jerzy Pomianowski za utworzenie i wydawanie “Nowej Polszy", miesięcznika docierającego do inteligencji rosyjskiej na najodleglejszych terenach dawnego imperium. Sama radość i natychmiastowa chęć dołączenia do gratulacji i wyrazów wdzięczności i podziwu. Tyle że radość jak gdyby oczywista, bez żadnego zaskoczenia. Więcej: podpłynięta kroplą zdziwienia. Przecież to pisarze wielkiego kalibru, nie dziennikarze chyba? Można oczywiście i tak charakteryzować Kapuścińskiego - “rasowy reporter", jak zatytułowano wywiad z nim w “Rzeczpospolitej". Ale “Podróże z Herodotem", choć najpierw ukazywały się w odcinkach, to książka, dzieło, a nie przypadkowy zbiór reportaży. Jerzy Pomianowski, twórca i redaktor naczelny tak ważnego i cennego...

2924

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]