Reklama

Wróg czy przyjaciel

Wróg czy przyjaciel

06.08.2016
Czyta się kilka minut
Rzecz, prawdopodobnie, działa się w 587 r. przed Chrystusem. Babilończycy oblegali Jerozolimę.
K

Król Sedecjasz i jego dwór bronili się ostatkiem sił, a tymczasem prorok Jeremiasz nie dość, że nie wspierał aktywnie walczących, to jeszcze wieścił klęskę. Głosił mianowicie, że Izraelici, nie dotrzymując przymierza, zasłużyli na taki los. Nic dziwnego, że odpowiedzialni za obronę zażądali od króla uciszenia Jeremiasza: „Ten człowiek musi umrzeć, bo przez swoje słowa osłabia ducha ostatnich obrońców tego miasta i całego ludu. Temu człowiekowi nie chodzi o pomyślność ludu, ale o jego zgubę”.
Po sześciu wiekach historia się powtórzyła. „Lepiej przecież, aby jeden człowiek umarł za naród”, mówi Annasz do przesłuchujących Jezusa. W obydwu przypadkach chodzi o to samo – o usunięcie człowieka, który przeszkadza innym w osiągnięciu pożądanego celu. Nam dzisiaj śmierć nie zagraża, ale to nie znaczy, że nie popełniamy zbrodni unicestwiania naszych bliźnich. Uśmiercać człowieka można na...

3253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]