Reklama

Wolność wcale nie jest łatwa

Wolność wcale nie jest łatwa

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Dwa lata temu Rewolucja Róż tchnęła nadzieję w gruzińskie społeczeństwo. W atmosferze pokojowych protestów ustąpił wywodzący się z radzieckiej elity politycznej prezydent Eduard Szewardnadze. Przyszedł czas demokracji.
D

Dziś Tbilisi kipi życiem. Główną ulicą - szeroką aleją Rustawelego - mkną zdezelowane wołgi i łady. Pas na środku jezdni nieoficjalnie przeznaczony jest dla toyot i mercedesów. Kto jeździ błyszczącymi wielkimi wozami? Najprawdopodobniej ważni politycy i mafia.

W sklepikach - tworzonych nawet w piwnicach bloków - kultura Zachodu łączy się z gruzińską. Można kupić gruzińskie pieczywo lawasz i coca-colę.

Domów zrujnowanych na skutek trzęsień ziemi i walk ulicznych nikt nie odnawia.

Prowincja żyje inaczej. Działacze organizacji pozarządowych mówią, że Tbilisi i reszta Gruzji to odrębne światy. Marina Elbaqidze, działaczka pozarządowej organizacji Caucasus Institute for Peace, Democracy and Development:

- Mniejszości ormiańska w Dżawahetii i azerska w Dolnej Kartlii nie znają języka gruzińskiego, czasem nawet...

6741

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]