Reklama

Wolność i wspólnota

Wolność i wspólnota

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Wspólnota kojarzy się nam dobrze, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że uczestnictwo we wspólnocie zawsze powoduje ograniczenie naszej wolności. Stąd spór (w ramach szeroko pojmowanej myśli liberalnej) miedzy komunitarianami a liberałami. Komunitarianie - słusznie - uważają, że należymy do licznych wspólnot, po części dobrowolnie, po części niedobrowolnie. Liberałowie obawiają się, że taka teza równa się ograniczeniu naszej wolności. Pozostawmy jednak spory filozoficzne na boku i zastanówmy się nad praktycznymi konsekwencjami przynależności do wspólnot i nad tym, jak i do jakiego stopnia przynależność ta ogranicza naszą wolność.
R

Rodziny nie wybieramy, nie wybieramy też ojczyzny. Wprawdzie obie te wspólnoty możemy porzucić (pierwszą z większym, drugą z mniejszym trudem), ale zdarza się to na tyle rzadko, że stanowi wyjątek. Interesujące, że otwarte granice i możliwości zamieszkania, jakie niedawno stworzyła Unia Europejska, są w niewielkim stopniu wykorzystywane. Nieco ludzi poszukujących pracy i nieco emerytów - i to wszystko.

Natomiast wybieramy przyjaciół, środowisko towarzyskie czy też wspólnotę religijną. Różnica między wspólnotami niedobrowolnymi a dobrowolnymi polega tylko na tym, że z dobrowolnych możemy w każdej chwili wystąpić, chociaż w praktyce jest to często trudne. Jednakże przynależność do każdej wspólnoty ogranicza naszą wolność i jest to nieuniknione. Nawet w najbardziej banalnej sytuacji towarzyskiej, kiedy odmówimy udziału w planowanych zajęciach czy rozrywkach,...

3606

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]