Reklama

Wojna źle zrozumiana

Wojna źle zrozumiana

28.08.2006
Czyta się kilka minut
Gdy Izraelczycy w ataku na Bin Jbail w ciągu jednej nocy stracili ośmiu ludzi, liczbę tę rozgłoszono na całym świecie jako katastrofalną stratę. Musiało to zdziwić wielu żyjących jeszcze weteranów kampanii włoskiej z lat 1943-45.
W

Wiele było w świecie arabskim radości tuż po wojnie Jom Kippur z października 1973 r. - mit niepokonanego Izraela prysł wobec zaskoczenia, jakie wywołał Egipt, przekraczając Kanał Sueski i wobec ofensywy syryjskiej, która przetoczyła się przez Wzgórza Golan. Nawet nieuprzedzeni komentatorzy odnotowali, że izraelskie siły powietrzne poniosły klęskę, próbując powtórzyć swe wyczyny z 1967 r. [z tzw. Wojny Sześciodniowej, między Izraelem a Syrią, Egiptem i Jordanią - red.] i tracąc w ostrzale z ziemi jedną czwartą samolotów bojowych, gdy równocześnie setki izraelskich czołgów niszczyła za pomocą ręcznych wyrzutni rakiet dzielna piechota egipska. W Izraelu miażdżąca krytyka dotknęła wówczas zarówno przywódców politycznych, jak i wojskowych, obwinianych za stratę trzech tysięcy żołnierzy bez jednoznacznego zwycięstwa. Premier Golda Meir, minister obrony Mosze Dajan,...

9519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]