Reklama

Wojna w czterech odsłonach

Wojna w czterech odsłonach

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Konflikt w Syrii to temat tyleż prosty, co nieskończenie trudny. Łatwo zagrzebać się w jego wątkach, z kimś się zidentyfikować, zostać kibicem lub wyznawcą. Paweł Pieniążek na łatwiznę nie poszedł.
Po tureckiej inwazji na Afrin wielu Kurdów musiało opuścić domy; skromny dobytek zwykle nie zajmował dużo miejsca. Afrin, marzec 2018 r. PAWEŁ PIENIĄŻEK
J

Jest – chciałoby się powiedzieć: wreszcie – książka Pawła Pieniążka o Syrii. Autora nie trzeba przedstawiać czytelnikom „Tygodnika”: wielokrotnie jego korespondencje z Ukrainy czasów Majdanu, z konfliktu w Donbasie, wreszcie z Syrii, Iraku i Afganistanu gościły na tych łamach. Jest on też autorem książek o Ukrainie „Wojna, która nas zmieniła” i „Pozdrowienia z Noworosji”; przyniosły mu one uznanie w Polsce i za granicą (w tym nominacje do nagród).

A teraz książka o wojnie w Syrii: owoc – poniekąd naturalny – dziewięcio­miesięcznego pobytu autora na północy tego kraju (obszary kontrolowane przez Kurdów) na przełomie roku 2017/2018. Był to czas dla tego konfliktu znaczący: znikło Państwo Islamskie w swej tymczasowej powłoce, Turcy podbijali kurdyjski Efrin, Rosja i Iran systematycznie zwiększały swe wpływy w regionie, a USA to nadawały ton, to znów chowały się w najciemniejszym...

8029

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]