Reklama

Wojna o pokój

Wojna o pokój

20.02.2005
Czyta się kilka minut
Nowy prezydent Palestyny stanie wkrótce przed koniecznością podjęcia podobnej decyzji, jaką w 1948 r. musiał podjąć... premier państwa Izrael.
G

Gdy Mahmud Abbas, nowo wybrany prezydent Palestyny uroczyście deklarował, że za wszelką cenę chce uniknąć wojny domowej wśród Palestyńczyków, spotkał się z powszechną aprobatą. To oczywiste: wojna nie jest niczym dobrym.

Wiedzą o tym Irlandczycy, którzy w latach 1922-23 wybrali jednak drogę wojny domowej. Michael Collins wynegocjował z Brytyjczykami pokój, na mocy którego powstało wolne Państwo Irlandzkie, ale bez Irlandii Północnej i bez całkowitej niepodległości. Wtedy inny irlandzki bojownik, Eamonn de Valera, oraz jego zwolennicy złapali za broń, żądając więcej: pełnej niepodległości i całego terytorium Irlandii. Collins mógł uniknąć wojny domowej, ale musiałby wtedy stanąć po stronie Valery i rozpocząć kolejną niepotrzebną wojnę z Brytyjczykami. Wybrał pokój z Londynem - i przez ponad rok prowadził bratobójczą walkę z ekstremistami Valery. Zwyciężył ich...

5046

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]