Reklama

Wojna na śmierć i życie

Wojna na śmierć i życie

07.09.2010
Czyta się kilka minut
Jeśli w najbliższą niedzielę obywatele Turcji poprą w referendum rządowe poprawki do konstytucji, w dziejach świeckiego państwa skończy się pewna epoka. Islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju chce, aby nowy "12 września" wyparł z pamięci dawny "12 września".
1

12 września to w najnowszej historii Turcji data-cezura. W 1980 r. tego dnia armia obaliła rząd Sulejmana Demirela i przejęła władzę. Był to ostatni z trzech wojskowych zamachów stanu, jakie miały miejsce od powstania Republiki Tureckiej - i najbardziej dalekosiężny w skutkach: wojskowi ocalili wtedy Turcję, kładąc kres niewiarygodnej fali terroru, która zagrażała już istnieniu państwa.

W tym roku 12 września odbędzie się referendum w sprawie przyjęcia zmian w konstytucji. Zbieżność dat nie jest przypadkowa: konstytucja, którą obecne władze chcą znowelizować, jest dziełem autorów zamachu stanu. Została przyjęta w 1982 r. z inspiracji ówczesnych władz wojskowych, dążących do ugruntowania świeckiego charakteru państwa. A obecny rząd, mający bezsprzecznie islamskie korzenie, próbuje otwarcie zmierzyć się z ideą państwa rygorystycznie świeckiego, jak też ze...

9576

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]