Reklama

Wojna na śmierć i życie

Wojna na śmierć i życie

07.09.2010
Czyta się kilka minut
Jeśli w najbliższą niedzielę obywatele Turcji poprą w referendum rządowe poprawki do konstytucji, w dziejach świeckiego państwa skończy się pewna epoka. Islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju chce, aby nowy "12 września" wyparł z pamięci dawny "12 września".
1

12 września to w najnowszej historii Turcji data-cezura. W 1980 r. tego dnia armia obaliła rząd Sulejmana Demirela i przejęła władzę. Był to ostatni z trzech wojskowych zamachów stanu, jakie miały miejsce od powstania Republiki Tureckiej - i najbardziej dalekosiężny w skutkach: wojskowi ocalili wtedy Turcję, kładąc kres niewiarygodnej fali terroru, która zagrażała już istnieniu państwa.

W tym roku 12 września odbędzie się referendum w sprawie przyjęcia zmian w konstytucji. Zbieżność dat nie jest przypadkowa: konstytucja, którą obecne władze chcą znowelizować, jest dziełem autorów zamachu stanu. Została przyjęta w 1982 r. z inspiracji ówczesnych władz wojskowych, dążących do ugruntowania świeckiego charakteru państwa. A obecny rząd, mający bezsprzecznie islamskie korzenie, próbuje otwarcie zmierzyć się z ideą państwa rygorystycznie świeckiego, jak też ze...

9576

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]