Reklama

Ładowanie...

Wniosek tylko symboliczny

Wniosek tylko symboliczny

08.11.2021
Czyta się kilka minut
T

Trzej adwokaci – wśród nich Roman Giertych – ogłosili, że przygotowują wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze przeciwko ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze i prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu. Chcą pociągnięcia ich do odpowiedzialności za masową, ich zdaniem, kampanię zatrzymań przeciwników PiS. Określają je jako krótkotrwałe porwania – chodzi o zatrzymania uczestników demonstracji przeciwko zmianom w sądownictwie oraz protestów po wyroku TK w sprawie ustawy o aborcji. We wniosku mają być też wymienione tzw. areszty wydobywcze i zatrzymania znanych postaci, np. samego Giertycha.

Wbrew publicznym deklaracjom prawników ich gest ma charakter raczej symboliczny. Przypomnijmy, że w sprawie zbrodni związanych z wojną w Afganistanie, obejmującej m.in. domniemane więzienie CIA w Kiejkutach, Trybunałowi zajęło ponad dwa lata udzielenie zgody prokuratorce, by zaczęła prowadzić sprawę – a od tego czasu minęło kolejne półtora roku bez postępów.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]