Reklama

Własność prywatna

Własność prywatna

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Własność prywatna jest święta. Tego nas nauczyli myśliciele liberalni od Johna Locke'a, dla którego problem własności prywatnej stał się punktem wyjścia, do całej filozofii politycznej. W zasadzie nic się w tej mierze nie zmieniło. Własność należy do sfery naszej prywatności, która może być naruszana tylko wtedy, kiedy postąpimy niezgodnie z prawem. Jednak zarówno zmiany cywilizacyjne, jak i zmiany polityczne spowodowały, że nieco inaczej postrzegamy dzisiaj prywatny charakter własności niż w okresie klasycznego kapitalizmu (do II wojny światowej). I w związku z tym nasza prywatność ma pod pewnymi względami szerszy, a pod innymi bardziej ograniczony charakter.
O

Otóż własność prywatna stała się znacznie bardziej anonimowa. Nie wiemy co, a często i skąd właściciel ma to, co ma. Niektórzy znani ludzie czasem (zwłaszcza kiedy zwrócą na siebie uwagę publiczną, czego bardzo nie lubią) są poddawani dziennikarskim śledztwom i dowiadujemy się wówczas, co jest ich własnością, chociaż rzadko do końca. Jest to ich święte prawo, chociaż taka anonimowość ma swoje negatywne konsekwencje, bo w odbiorze społecznym nie jest wiadome, kto np. powoduje, że prywatne elektrownie dostarczają nam tak drogi prąd. Ponadto ułatwia to powstawanie (nie tylko w Polsce) szarej strefy na styku gospodarki i polityki. Jeżeli bowiem w demokracji sprawy publiczne powinny być jawne, to legalne - podkreślam: legalne - umowy gospodarcze jawne nie są, a dla konsumentów mogą mieć poważne konsekwencje. Niegdyś prywatny właściciel fabryki czy małego sklepu był wszem i wobec...

3335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]