Reklama

Ładowanie...

Własność państwowa

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Przy okazji dyskusji na temat prywatyzacji banku PKO BP po raz kolejny część posłów i dziennikarzy zaczęła bronić idei własności państwowej. Jest to idea niemądra, ale nie należy jej atakować z radykalnych pozycji neoliberalnych, bo ingerencja państwa w gospodarkę jest potrzebna, tyle że w tym celu państwo nie musi ani nie powinno być wielkim właścicielem.
W

Wprawdzie w niektórych krajach zachodnich państwo jest właścicielem, ale coraz silniejsze są tendencje do jego wycofywania się, a ponadto tam, gdzie państwo jest właścicielem, najczęściej mamy do czynienia z rozmaitymi aferami, także korupcyjnymi. W Polsce - pisałem o tym wielokrotnie - państwo jest na przykład właścicielem ZUS, co prowadzi do horrendalnego deficytu tej instytucji. Ostatnio miałem okazję obejrzeć (z zewnątrz) kolejny jej pałac, tym razem w Augustowie, tuż obok wspaniałych jezior. Państwo jest zawsze złym właścicielem, bo zawsze podstawowe kategorie gospodarki, czyli dochód i zysk, będzie stawiało na dalszym miejscu oraz będzie miało kłopoty z jasnym określeniem, czy mamy do czynienia z zyskiem, czy też nie.

Argument, że należy zachować część gospodarki w polskich rękach, brzmi nieco niepoważnie. Gdyby go jednak sformułować inaczej, a więc...

3880

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]