Reklama

Ładowanie...

Wizyta

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Odwiedził mnie redaktor rosyjskojęzycznego pisma wydawanego w Izraelu - Żyd pochodzący ze Lwowa i mówiący po polsku. Pismo nazywa się Wiesti i ma 50 tysięcy nakładu - dużo jak na niewielki kraj, ale liczni w Izraelu emigranci z Rosji bardzo są przywiązani do swojej proweniencji kulturalnej.
R

Rozmawialiśmy o polityce i o Putinie. Gość mój zgodził się, że prezydent Rosji reprezentuje mentalność kagiebistowską i że nie przez burzę śnieżną opóźnił on swój przyjazd do Krakowa, ale że chciał w ten sposób pokazać, jak bardzo obrażony jest na Polskę i na Kwaśniewskiego. Powiedziałem mu, że ponure gesty Putina i obecne poglądy Rosjan na Polskę aż tak bardzo mnie nie przejmują; mając niepodległość, nie musimy rozpaczać, że nas Putin nie kocha. Interesują mnie perspektywy odleglejsze.

Rosja to dziś sierota po sowietyzmie; imperium sowieckie miało 250 milionów mieszkańców, a Federacja Rosyjska ma ich tylko 144 miliony, w dodatku liczba ta w najbliższych dziesięcioleciach będzie się dalej zmniejszała. W “Heraldzie" czytam, że Rosja nie tylko topnieje ludnościowo, ale też gwałtownie wzrasta w niej liczba chorych na AIDS. Mąż stanu stojący na czele takiego...

4983

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]