Reklama

Wiosna dla Wiosny bardzo bolesna

Wiosna dla Wiosny bardzo bolesna

25.03.2019
Czyta się kilka minut
Robert Biedroń kończy z polityką równego dystansu do obu głównych partii.
K

Kiedy PiS z Platformą toczyły wojnę o prawa mniejszości seksualnych, znacząco milczał. Wiedział, że prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podpisał kartę LGBT głównie po to, by podebrać mu elektorat światopoglądowy. Dopiero pod naciskiem części zwolenników z ociąganiem ogłosił piątkę Biedronia.

Tyle że takie kunktatorstwo w tym i kilku innych obszarach – choćby w ocenie rządów PiS – nie przysporzyło mu zwolenników. Gdy Wiosna debiutowała na początku lutego, pierwsze sondaże dawały jej nawet kilkanaście procent poparcia. Dziś oscyluje wokół progu wyborczego.

Dlatego prezentację kandydatów do Parlamentu Europejskiego Biedroń wykorzystał do przedstawienia nowej linii politycznej i przystąpił do antyrządowej ofensywy. Jego życiowy partner i polityczny sojusznik Krzysztof Śmiszek wspomina nawet o więzieniu dla Kaczyńskiego za rzekomą homofobię.

To dowód na to, o czym słychać od kilku tygodni: Wiosna przechodzi kryzys. Listy wyborcze nie intrygują, poza powrotem do polityki Zbigniewa Bujaka oraz Wandy Nowickiej. Już wiadomo, że partia nie „zrobi” kampanii na LGBT (bo tematem podzieliły się PiS i PO) ani na postulatach socjalnych. Ale jeśli gra na odebranie Platformie twardego, antypisowskiego elektoratu, to także jest skazana na porażkę. Taki elektorat zagłosuje tylko na partię, która ma szanse pokonać PiS.

Jeśli Biedroń i jego doradcy nie znajdą nowego pomysłu na kampanię, to wiosna może być dla Wiosny bolesna. O jesieni nie wspominając. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

... musi opisywać rzeczywistość za co dziękuję ale oczekuję także jako czytelnik drogowskazów. LGBT to cywilizacja śmierci, promujmy ŻYCIE !
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]