Reklama

Wiemy, jak jest, i...

Wiemy, jak jest, i...

27.11.2006
Czyta się kilka minut
W szkole pojawiły się wymyślone przez premiera "trójki". Prokurator albo policjant, pracownik kuratorium i urzędnik gminy, rozmawiając z uczniami (przewodniczący i wiceprzewodniczący klasy), radą pedagogiczną i rodzicami, mają zebrać informacje o tym, co złego dzieje się w szkole. W opracowanych przez MEN ankietach znalazły się pytania o dilerów narkotyków, palenie papierosów, bójki, kradzieże, nawet o używanie wulgaryzmów.
C

Czy z odpowiedzi "często", "czasem", "rzadko", "nigdy" da się wyciągnąć coś więcej poza niepełną statystyką? Czy owa wiedza będzie rzetelna, skoro do reprezentacji młodzieży zwykle garną się prymusi, a przedstawicielstw rodziców również nie tworzą zazwyczaj rodzice "uczniów z problemami"? Kto zresztą będzie na tyle odważny, by wskazać uczniów stwarzających zagrożenie? I co za nie będzie uznawane? Jakakolwiek diagnoza poczucia stanu zagrożenia, by przedstawiała wartość i stała się punktem wyjścia do zmian, musi być anonimowa. Inaczej niewielu się odważy zaryzykować osobiste bezpieczeństwo, by zdradzić publiczne tajemnice i "donieść". Zresztą, by poznać rozmiary przemocy w szkole, wystarczy sięgnąć po badania już wykonane. W badaniach CBOS, przeprowadzonych na zlecenie dzienników regionalnych, współprowadzących kampanię społeczną "Szkoła bez przemocy", jedna trzecia...

2060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]