Wielka Brytania opuszcza UE

Marcin Żyła z Londynu: Premier Dawid Cameron zapowiedział swoją dymisję. Tego, jak będzie wyglądać najbliższa przyszłość wspólnej Europy, nie wie dziś nikt.

24.06.2016

Czyta się kilka minut

 / AFP PHOTO / Daniel Leal-Olivas/ EASTNEWS
/ AFP PHOTO / Daniel Leal-Olivas/ EASTNEWS

Większość głosujących we wczorajszym referendum – 52 proc. – opowiedziała się za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Głosowanie ujawniło również podziały wśród Brytyjczyków. Za opuszczeniem UE zagłosowała większość okręgów w Anglii i Walii; za pozostaniem – Szkocja, Londyn, a także większość młodego pokolenia. 

Po podliczeniu wszystkich głosów wiadomo już, że o wyniku referendum zdecydowało ok. 1,2 mln głosów. Frekwencja wyniosła 72 proc. Premier David Cameron przegrał najważniejszy jak dotąd polityczny spór w swojej karerze; w występując przed dziennikarzami zapowiedział, że przed październikiem ustąpi ze stanowiska. Negocjacje ws. wyjścia z UE będzie już prowadził nowy rząd. Wartość funta spadła w ciągu ostatniej nocy do najniższego poziomu od 1985 r.

„Wynik referendum oznacza, że przez najbliższe dwa lata, zamiast zajmować się problemami świata, Unia Europejska i Zjednoczone Królestwo będą skoncentrowane na swoim rozwodzie. On zaś, po 43 latach członkostwa we wspólnej Europie będzie bardzo trudny” – mówi „Tygodnikowi” Ian Bond z think-tanku Centre for European Reform. – „Wystarczy spojrzeć na znaczenie londyńskiego City dla europejskich finansów – stan niepewności, jaki teraz nastąpi, wywrze złe skutki nie tylko na brytyjskiej, ale i na europejskiej gospodarce.”

Zdaniem Bonda, b. ambasadora Wielkiej Brytanii na Łotwie, wyraźnie widać, że w ostatnich latach w Europie przybywa mieszkańców, którzy podejrzliwie patrzą na proces integracji. „Unia Europejska nie będzie już dążyć do głębszej politycznej integracji. Wyjście Wielkiej Brytanii osłabi głos też znaczenie Europy, także np. w relacjach z Rosją” – mówi Bond.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej