Reklama

Ładowanie...

Wiara Marty i łzy Marii

05.06.2007
Czyta się kilka minut
Fragment rozdziału jedenastego Ewangelii według św. Jana często tytułuje się jako "wskrzeszenie Łazarza (np. BT). Przy bliższej lekturze okazuje się jednak, że główną rolę wtej perykopie odgrywa Marta. Porównanie zwizerunkiem sióstr naszkicowanym przez Łukasza (por. Łk 10, 38-42) pokazuje, że Jan, choć zasadniczo zgodny zŁukaszem wopisie zachowania kobiet, szerzej niż on prezentuje postać Marii.
Z

Z tych trojga - Łazarza, Marty i Marii, Łazarz jest postacią najbierniejszą. Nie tylko chodzi tu o okoliczności - jego chorobę i śmierć, także po wskrzeszeniu nie wypowiada ani słowa. Jan określa go przez jego siostry, rzecz niesłychana w świecie patriarchalnym, stosującym regułę przeciwną. Tymczasem w Ewangelii Jana czytamy: "Chorował Łazarz z Betanii, miasteczka Marii i jej siostry Marty. Była to Maria, która skropiła Pana olejkiem i wytarła Jego nogi swoimi włosami. Właśnie jej brat chorował" (J 11, 1n). Dodajmy: Łukasz nie wspomina o Łazarzu, skupiając się na siostrach. Nie zna też miejscowości, w której żyją, a którą zna Jan - Betanii. W konstrukcji Ewangelii Janowej zadziwia też wyjaśnienie, o jaką Marię chodzi, wspomniane namaszczenie opisane zostaje bowiem po znaku wskrzeszenia Łazarza (J 12, 1-8).

Ważne dla zrozumienia relacji Jezusa i Marii, Marty...

8457

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]