Reklama

Wiara biskupów

Wiara biskupów

16.06.2009
Czyta się kilka minut
Przed tygodniem w wywiadzie dla "TP" ks. Grzegorz Ryś, wyjaśniając sens wyjścia na ulice procesji Bożego Ciała, powiedział: "Kościół nie jest dla siebie, lecz dla świata. Wychodzimy do świata, aby zaświadczyć o swojej wierze. Dzielimy się swoją wiarą - czyli tym, co mamy najcenniejsze. (...) Świadectwo, które dajemy, ma ogromne znaczenie także dla nas samych, dla osobistej wiary każdego z nas, gdyż (...) wiara się degeneruje, jeśli nie jest przekazywana".
I

I właśnie ową wiarę, która nieprzekazywana - ulega degeneracji, można uznać za wspólny mianownik homilii polskich biskupów, wygłoszonych podczas minionych uroczystości Bożego Ciała. Uwaga ta dotyczy zarówno hierarchów, którzy mówili o istocie Eucharystii, małżeńskiej miłości, poszanowaniu wszelkiego życia, dawaniu świadectwa, męczeństwie, kapłaństwie, jak i tych, w których wystąpieniach pojawiły się refleksje społeczne i polityczne.

Media, jak zwykle, dostrzegły przede wszystkim te ostatnie, nazywając je kwestiami dotyczącymi "życia publicznego", i jakby zapominając, że in vitro czy służba kapłańska to również społeczne, a co za tym idzie publicznie ważne zagadnienia naszej codzienności.

Z drugiej strony biskupi głos w sprawie tzw. życia publicznego zabrzmiał w tym roku szczególnie donośnie. Tym bardziej że można go uznać za swoistą recenzję...

2951

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]