Reklama

Ładowanie...

We władzy spojrzenia. Co obejrzeć na VoD

24.03.2023
Czyta się kilka minut
Jaki związek może mieć sposób oświetlania aktorów z przemocą seksualną i nierównościami na rynku pracy? Okazuje się, że całkiem spory.
MATERIAŁY PRASOWE
D

Dla jednych będzie to zbiór oczywistości, dla innych seans „zbójecki”, a jeszcze inni zobaczą w nim tendencyjne podejście do przedstawiania płci na ekranie. Jedno jest pewne – Nina Menkes, niezależna reżyserka amerykańska, nakręciła dokumentalny esej, po którym zupełnie inaczej ogląda się filmy. Zazwyczaj bowiem, punktując przejawy seksualizacji czy innych form uprzedmiatawiania kobiet, skupiamy się na fabule, postaciach, dialogach.

„Brainwashed” zajmuje się czymś innym, a mianowicie filmową gramatyką – czyli tym, jak za pomocą kamery, światła, muzyki, cięć montażowych powiela się i utrwala wzory zachowań i relacje między płciami. Co znajduje potem realne odbicie w naszych domach, miejscach pracy, w decyzjach politycznych i na salach sądowych.

Zawsze można zapytać, na ile kino owe wzorce kreuje, a na ile je po prostu odzwierciedla. Menkes jest pod tym względem stanowcza...

5301

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/weekend-5160

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]