Reklama

Ładowanie...

Wątpliwości

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Dlaczego po wiadomości o pierwszej w polskim Kościele ewangelicko-reformowanym kobiecie-pastorze dały się słyszeć głosy, iż fakt ten niedobrze wpłynie na dialog ekumeniczny w naszym kraju?.
K

Komentatorka “Gościa Niedzielnego", red. Wiesława Dąbrowska-Macuła wyłożyła bardzo jasno istotę takiej posługi w Kościele reformowanym, w którym nie istnieje stan kapłański (“na mocy chrztu wszyscy chrześcijanie są kapłanami... Sam akt ordynacji nie ma też charakteru sakramentalnego. Upoważnia on osobę powołaną przez wspólnotę do wypełniania specjalnych zadań..."). Ale i ona cytuje opinię, iż “fakt dopuszczenia kobiety do pełnienia urzędu pastora może (...) mieć wpływ na przebieg i kształt dialogu międzywyznaniowego w Polsce (...), może osłabić ekumeniczny klimat w naszym kraju". Tymczasem wiadomo przecież, że Kościoły reformowane kobiety już na urząd pastora (a nawet biskupa) powoływały, że to żadna nowość. Dlaczego więc przeszkodą miałaby być bliskość lokalna, jakby na zasadzie, że to, co nie w Polsce, nie musi być brane pod uwagę, nie liczy się w ogóle? Jeśli różnice w...

4045

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]