Reklama

Ładowanie...

Wartości zazwyczaj dzielą

12.10.2003
Czyta się kilka minut
JAROSŁAW MAKOWSKI: - Intensywność sporów na temat tożsamości Europy świadczy, że wciąż do końca nie wiadomo, jaki kształt ustrojowy i instytucjonalny przybierze Unia Europejska. Ta niepewność budzi coraz więcej pytań. Być może więc projekt, jakim jest idea zjednoczonej i silnej UE, to marzenia ściętej głowy.
P

Prof. KRZYSZTOF MICHALSKI: - Unia znajduje się teraz w decydującym momencie swojej historii: z jednej strony zdecydowała się na rozszerzenie, największe w swej dotychczasowej historii. Z drugiej, podjęła wysiłek najbardziej radykalnej jak dotąd redefinicji: o co w niej chodzi i jak w związku z tym ma wyglądać.

W rezultacie rozszerzenia ogromnie zwiększą się różnice między obywatelami krajów do niej należących - i to nie tylko różnice ekonomiczne, ale i kulturowe. Mieszkańcy pierwszych sześciu zachodnioeuropejskich krajów - członków Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej - mieli ze sobą, przy wszystkich różnicach, o wiele więcej wspólnego, różnice między nimi były o wiele mniejsze niż różnice, jakie będą dzielić obywateli nowej, rozszerzonej Unii. Ta nowa eksplozja zróżnicowania będzie też niewątpliwie o wiele większa niż po poprzednich rozszerzeniach Unii.

...
14556

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]