Reklama

Ładowanie...

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

01.08.2022
Czyta się kilka minut
Kadr z filmu "Młody Platon"
M

Młody Platon

Dokumentalny, reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, Irlandia/Wielka Brytania/Belgia/Francja 2021, vod.mdag.pl

Aż trudno uwierzyć, że gdzieś istnieje takie miejsce: katolicka szkoła dla chłopców w dzisiejszym Dublinie uczy, jak samodzielnie myśleć i rozwiązywać codzienne konflikty bez przemocy. Prócz oddanej kadry przewodnikami są starożytni greccy filozofowie, którzy pomagają uczniom zrozumieć traumatyczną przeszłość miasta i radzić sobie z własnymi emocjami.

O niedogodności narodzin

Dramat/s.f., reż. Sandra Wollner, Austria/Niemcy 2020, Nowe Horyzonty VoD, do 7 VIII

To nie jest adaptacja książki Emila Ciorana, ale współczesna wariacja na temat kondycji ludzkiej, tożsamości, pamięci i ducha mieszkającego w maszynie. Ubrana w szaty mocno kontrowersyjne, opowiada o losach androidalnej dziewczynki, która wyrywa się na wolność, po czym przechodzi z rąk do rąk zaspokajając rozmaite deficyty i fantazje.

Dom z drzazg

Dokumentalny, reż. Simon Lereng Wilmont, Dania/Szwecja/Finlandia/Ukraina 2022, vod.pl, vod.mdag.pl

Od 2014 r. dorasta w Ukrainie pokolenie dzieci wojny, często straumatyzowanych i odciętych od najbliższych. Bohaterami filmu jest trójka podopiecznych tymczasowego domu dziecka niedaleko linii frontu. Poznajemy ich smutne historie, przyglądamy się codziennemu funkcjonowaniu, a jednak chce się wierzyć, że jeszcze nie wszystko dla nich stracone.

Lux Æterna

Thriller, reż. Gaspar Noé, Francja 2019, HBO Max, Nowe Horyzonty VoD

Użycie stroboskopowego światła to nie jedyny eksces w tym filmie. Francuski prowokator zabiera nas na plan luksusowej reklamy, żeby w trwającym niespełna godzinę infernalnym spektaklu opowiedzieć – pół żartem, pół serio – o tym, jak kultura, ta dawna i współczesna, składa kobiety na stosie. A w obsadzie Béatrice Dalle, Charlotte Gainsbourg i znane modelki.

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]