Reklama

W poszukiwaniu mężów stanu

W poszukiwaniu mężów stanu

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Polityka powraca w pełnym jej wymiarze. Rządzący muszą przyjąć na siebie odpowiedzialność, do której nie przywykli i do której - być może - nie dorośli.
/rys. Tomasz Walenta
R

Rządy PiS-u i czas bezpośrednio je poprzedzający (od tzw. afery Rywina) wyróżniały się skrajnym upolitycznieniem języka. Nie oznaczało to jednak prymatu polityki samej. Rzeczywiste procesy były ukryte za parawanem słów. Słowa zaś skutecznie polaryzowały społeczeństwo i scenę polityczną.

Wielkie grillowanie

Jedną z najważniejszych zmian, które dokonały się po 2007 r., było uspokojenie i  odpolitycznienie dyskursu. Wedle słów Pawła Śpiewaka, społeczeństwo mogło wreszcie oddać się grillowaniu. Straciło zainteresowanie dla życia publicznego, które zdominowała sztuka PR. Najważniejszym celem stała się bowiem dbałość o wizerunek i danie wytchnienia społeczeństwu, zmęczonemu permanentną wojną.

Za rządów PiS Polska przeżywała szczęśliwe lata gospodarczego prosperity. Chociaż w telewizjach politycy perorowali o ...

7722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]