Reklama

W Polsce pogłębia się kryzys powołań

W Polsce pogłębia się kryzys powołań

26.04.2021
Czyta się kilka minut
O

O 11 procent mniej kandydatów zgłosiło się w tym roku akademickim do seminariów diecezjalnych i zakonnych (441 w 2020 r. i 498 w 2019 r.). Po jednym kandydacie zapukało do furt seminariów w Drohiczynie, Gnieźnie i Sosnowcu, natomiast do seminarium w Świdnicy nie zgłosił się nikt.

Ogółem do kapłaństwa przygotowuje się w tym roku 2556 kleryków, czyli o 10 proc. mniej niż w ubiegłym roku (2853). W ciągu ostatnich 16 lat liczba ta niemal trzykrotnie zmalała; w 2004 r. było 7465 kleryków. Średni światowy spadek liczby przygotowujących się do kapłaństwa jest łagodniejszy – między rokiem 2019 a 2018 odnotowano spadek o 1,6 proc.

Dane te przedstawiono z okazji przypadającego na Niedzielę Dobrego Pasterza 58. Światowego Dnia Modlitw o Powołania. „Być może Bóg oczekuje czegoś innego niż więcej modlitw, może chce od nas raczej zastanowienia się nad tym, czy dotychczasowy kształt kapłańskiej i zakonnej służby odpowiada potrzebom Kościoła i społeczeństwa tego czasu” – zastanawia się ks. Tomáš Halík w książce „Czas pustych kościołów”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]