Reklama

W odpowiedzi adwokatom diabła

W odpowiedzi adwokatom diabła

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Trzynastu teologów z Hiszpanii, Włoch, Salwadoru i Austrii ponowiło apel, aby składać świadectwa i dokumenty świadczące przeciwko świętości Jana Pawła II. O skomentowanie wysuwanych przez nich zarzutów wobec pontyfikatu Karola Wojtyły poprosiliśmy siedmiu ekspertów i publicystów.
Z

Zarzut pierwszy

Represjonowanie i marginalizacja teologów i teolożek poprzez autorytarne decyzje Kongregacji Nauki Wiary.

Liczba teologów katolickich, którzy w XX w. wypowiadali publicznie poglądy sprzeczne z Magisterium Kościoła, przekroczyła wszelką miarę. Abp Fulton Sheen z USA powiedział wprost, że najlepszym sposobem na utratę wiary jest studiowanie teologii na katolickiej uczelni. Dotyczy to nie tylko krajów zachodnich. Znam relacje polskich studentów, którzy opowiadali, jak wykładowcy teologii, zresztą księża, mówili na zajęciach: w ten dogmat można wierzyć, a w tamten już nie. Nic dziwnego, że kard. Joseph Ratzinger jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary uważał, że jego główne zadanie to obrona wiary prostych ludzi przed teologami.

W tej sytuacji byłoby całkowicie...

20080

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]