Reklama

Ładowanie...

W góry serca

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Księża nie mogą podnosić głosu ani na ambonach, ani w kazalnicach. Broń Boże - potępiać. Ani za rozwody, ani za in vitro.
N

Największy sukces wspinaczkowy bp Adam Dyczkowski odniósł na Kaukazie, pod Elbrusem. Obiekt marzeń alpinistów z całego świata strzela w niebo na więcej niż pięć i pół kilometra. Grupa pracowników naukowych z Wrocławia i ich duszpasterz byli prawie u celu. Szczyt jak na dłoni, piękna, słoneczna pogoda. I... wszyscy wysiedli. Poza biskupem.

- Adam, idź i zdobądź go - usłyszał od jednego z towarzyszy.

Szczyt ciągnął go straszliwie. Mocno jak nigdy w życiu.

Pomyślał: - W górach jest się razem. Gdyby komuś coś się stało, nie wybaczyłbym sobie do śmierci.

Zawrócił. Wygrał z Elbrusem.

Czego szuka w górach? Dyczkowski: - Tam jest wolność i próba siebie samego. Kto zwycięży: ja czy góra. No i te widoki, tak ujmujące, że nie sposób opowiedzieć.

Trza być tym, kim sie jest ...

15899

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]