Reklama

Ładowanie...

W gorączce

29.09.2006
Czyta się kilka minut
Niczego nie nauczyła lustracyjna afera prof. Gilowskiej: ani ostrożności w traktowaniu esbeckich zapisków jako ostatecznej "prawdy", ani roztropnej rezygnacji z gorączkowego pośpiechu w rozpowszechnianiu każdego strzępka zdobytej informacji i natychmiastowego opatrywania go komentarzami. W niczym nie pomogła też kompromitacja ustawodawcza, jaką okazał się tak gromko lansowany projekt nowej ustawy, mającej zastąpić pierwszą ustawę lustracyjną, a teraz, wciąż niedokończony, coraz mocniej krytykowany przez liderów PiS. Casus Zyty Gilowskiej, od początku obdarzanej pełnym zaufaniem władzy na całej linii obrony przeciwko dowodom z archiwów, okazał się absolutnym wyjątkiem, o którym błyskawicznie zapomniano, gdy tylko wróciła następna okazja do zajmowania się teczkami duchowieństwa. Wprawdzie ks. Jankowski, od miesięcy zapowiadający ujawnienie nazwisk swoich donosicieli, wciąż jeszcze nie podaje ich do wiadomości, powołując się na nieukończone rozpatrywanie papierów z IPN i wzywając do ostrożności, ale nazwiska już zaczynają przeciekać i zostają rozgłoszone bez najmniejszej troski o dokładność danych i sprawdzenie czegokolwiek. Nie ma znaczenia, co mówią oskarżeni - wystarczy podać do wiadomości np., że "nie udało się skomunikować". Liczy się tylko wzniecenie sensacji.
Z

Zawsze będą media i dziennikarze, dla których poza żerem najświeższej generacji nic nie ma znaczenia. Jest jednak więcej niż smutne, gdy do tego przykładają rękę także ludzie, od których można by oczekiwać odpowiedzialności za Kościół. W jednej z sytuacji lokalnych zabrali głos także katolicy z zewnątrz, wtrącając się w relacje przełożonego zakonu i jego podwładnych, i podniecając atmosferę oskarżeniami o "postawy zaniechania" w Kościele. Nie tylko nieodpowiedzialnie, ale i - w świetle dotychczasowych doświadczeń - głęboko niesprawiedliwie. Wystarczy przecież zapytać, gdzie to niby oczyszczająca moc skutecznej lustracji przyniosła już w Polsce upragnione owoce? Trudno więc pojąć, czemu gorączkowa wiara w "prawdę" z teczek wciąż pozostaje nie tylko nienaruszona, lecz traktowana jako nadrzędne dobro w Kościele...

884

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]