Reklama

Uśmiech nieba

Uśmiech nieba

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Dla Jana Pawła II dzieci są uśmiechem nieba powierzonym ziemi. Papież wyrażał szczególną troskę o dzieci, zaznaczając, że w ramach rodziny domowej i parafialnej znajdują one uprzywilejowane miejsce zarówno w perspektywie ludzkiej, jak też w świetle ewangelicznej praktyki Jezusa.
D

Dzieci obdarzone chrztem świętym, zaznajamiane systematycznie na katechezie ze Słowem Bożym, będące w drodze do przyjęcia kolejnych sakramentów - zapowiadają i przygotowują przyszłość Kościoła, świata i ojczyzny. Kształtowanie dzieci winno odbywać się w świetle Ewangelii, ponieważ tylko ona odpowiada na problemy dzisiejszego człowieka do końca i bez reszty.

Adopcja to usynowienie. W aspekcie prawnym jest przyjęciem cudzego dziecka za swoje z uwzględnieniem wszelkich konsekwencji wypływających z tego faktu. Natomiast w teo­logii stanowi podstawę dwuwymiarowej egzystencji człowieka, jaką jest usynowienie człowieka przez Boga, w odróżnieniu od wynikającego z natury synostwa Bożego Jezusa Chrystusa.

Św. Paweł terminem "przybranie za dzieci Boże" wyraził adopcyjne powiązanie z Bogiem ludzi odkupionych przez Chrystusa. Wierzący przestali już być...

3515

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]