Reklama

Ładowanie...

Upragniony atak paniki. Kim właściwie jest Rully Shabara

10.10.2022
Czyta się kilka minut
Odkąd zaczął robić międzynarodową karierę, zachodni krytycy tłumaczą niespotykany sposób jego śpiewu, odnosząc go do indonezyjskich tradycji muzycznych. Nie jest to takie proste.
Duet Senyawa – Rully Shabara (z prawej) i Wukir Suryadi, wrzesień 2020 r. EZA DARWIN / MATERIAŁY PRASOWE
K

Krakowski Festiwal Unsound obchodzi w tym roku dwudzieste urodziny. Przy okazji jubileuszu wystąpi na nim artysta odpowiedzialny za najbardziej spektakularny koncert, w jakim miałem okazję uczestniczyć podczas tego festiwalu. Rully Shabara z indonezyjskiego duetu Senyawa w 2016 r. wystąpił w hotelu Forum w towarzystwie producenta Rabiha Beainiego. Nie wiedziałem o nich nic. Nie znałem instrumentu, na którym grał Wukir Suryadi, a techniki wokalne, którymi posługiwał się Shabara, wprawiały w osłupienie. Z każdą minutą występu rosło moje niedowierzanie, a wraz z nim ekscytacja. Nie potrafiłem rozłożyć muzyki Senyawy na części pierwsze. Oni rozłożyli mnie z łatwością.

– Grając w Europie, kilkakrotnie słyszałem, że ktoś dostał ataku paniki na naszym koncercie – wspomina Shabara. – U niektórych były krótkie, prawie niezauważalne, u innych – poważniejsze. Pomyślałem wtedy: „Ha! Czyli...

13528

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]