Reklama

Upodobnić się

Upodobnić się

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Ostatni tydzień spędziłem u kamedułów na Bielanach, przeżywając rekolekcje przed sakrą. Za podstawową lekturę (Lekturę!) wziąłem sobie "List do Hebrajczyków". Nic w tym dziwnego. To zapewne najważniejszy i najbardziej systematyczny z tekstów Nowego Testamentu poświęconych kapłaństwu Jezusa Chrystusa.
Z

Zresztą w żadnym z pozostałych pism nowotestamentalnych Chrystus nie jest wprost nazwany "kapłanem" (w "Apokalipsie" według św. Jana jest jedynie przedstawiony w stroju kapłańskim) - za to w "Liście do Hebrajczyków" - wielokrotnie. A jeszcze częściej - "arcykapłanem".

Z obfitości możliwych cytatów chcę przywołać tylko jedno zdanie - de facto pierwsze w całym "Liście", w którym pada słowo "arcykapłan" (grec. arhiereus; łac. pontifex). To 17. werset rozdziału 2: "Dlatego musiał się upodobnić pod każdym względem do braci, aby stał się miłosiernym i wiernym arcykapłanem wobec Boga dla przebłagania za grzechy ludu".

Nie ulega wątpliwości, że kapłan (arcykapłan - tym bardziej) ma być rzecznikiem grzeszników przed Bogiem. Autor "Listu do Hebrajczyków" podkreśla, że tej swojej funkcji kapłan musi być "wierny" - nie wolno mu więc odstąpić grzesznika,...

3090

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]