Reklama

Upały w Kanadzie: nas też to czeka

Upały w Kanadzie: nas też to czeka

05.07.2021
Czyta się kilka minut
B

Biednego Lytton już nie ma”. Tak Edith Loring-Kuhanga, administratorka z miejscowej szkoły, pożegnała na Facebooku swój dom. Ocaliła komputer, walizkę i poduszkę. Reszta spłonęła.

Licząca 250 mieszkańców wieś w Kolumbii Brytyjskiej ucierpiała podczas upałów, które dotknęły w ostatnich dniach zachodnią Kanadę i USA. Temperatura sięgnęła tam 49,6 stopni Celsjusza. Dla porównania: absolutny rekord temperatury na Florydzie to 43 stopnie.

Upały zabiły setki ludzi. Doprowadziły też do powodzi, błyskawicznie topiąc górskie lodowce, oraz wywołały serię pożarów, które zmiotły m.in. Lytton. Spłonęło tu 90 proc. budynków.

Dym z pożarów spowodował powstanie ogromnych chmur burzowych. W ciągu 15 godzin nad Kolumbią Brytyjską zanotowano 700 tys. błyskawic. To ok. 5 proc. wyładowań atmosferycznych zazwyczaj notowanych w Kanadzie w ciągu całego roku.


KRYZYS KLIMATYCZNY. CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM >>>


Badacze z Uniwersytetu Yale nazywają tę falę upałów „najbardziej ekstremalną w historii prowadzenia pomiarów”. Kryzys klimatyczny sprawi, że tak ekstremalne zjawiska będą zdarzały się coraz częściej. Według oficjalnych prognoz już w połowie stulecia także Polskę będą nawiedzać wielodniowe upały o temperaturach powyżej 43 stopni. Nie możemy zatrzymać tego zjawiska, możemy jedynie starać się je hamować i ograniczać jego skutki.

Te już dziś są śmiertelnie groźne. W czerwcu w piśmie „Nature Climate Change” ukazała się analiza, z której wynika, że aż 37 proc. wszystkich zgonów związanych z wysokimi temperaturami jest bezpośrednią konsekwencją zmian klimatu. „Zmiany klimatu nie są czymś, co wydarzy się w przyszłości, one już dziś wpływają na nasze zdrowie w dramatyczny sposób – pisze kierująca badaniem Ana Vicedo Cabrera z Uniwersytetu w Bernie. – Wartość 37 proc. będzie rosnąć wykładniczo”. Piekielny upał w Lytton to także zapowiedź naszej przyszłości. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki "Strefy Cyberwojny". Stypendysta Fundacji Knighta...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]