Reklama

Upadłość cywilizowana

Upadłość cywilizowana

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Proponowane przepisy o upadłości konsumenckiej nie są manną z nieba. Oznaczają jedynie, że spłata prywatnych długów będzie uregulowana ustawą.
B

Bankructwo kojarzy się nam zwykle z działalnością gospodarczą: firma nieostrożnie prowadzi interesy albo ma pecha, przestaje płacić rachunki i upada. Do przedsiębiorstwa wchodzi syndyk, wycenia majątek i sprzedaje, co się da, żeby choć częściowo spłacić wierzycieli, czyli głównie dostawców i banki. Czasem godzą się oni na zawarcie w sądzie układu, który umożliwia zagrożonej bankructwem firmie dalsze istnienie, a spłatę zaległości rozkłada na dłuższy okres, darowując przy okazji część odsetek. Na taki układ wierzyciele godzą się wówczas, gdy mają nadzieję, że firma wyjdzie z kłopotów i że okazując dobrą wolę odzyskają więcej pieniędzy (choć później) niż przy sprzedaży jej majątku przez syndyka.

Kłopoty ze spłatą zobowiązań - kredytów, czynszu, rutynowych opłat - mają także gospodarstwa domowe, czyli konsumenci. Co istotne, oni jednak nie mogą w Polsce...

7911

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]