Reklama

Ładowanie...

Ukraina rok później

Ukraina rok później

14.12.2005
Czyta się kilka minut
U

Ukraina jest niepodległa od 1991 roku, ale wolnym narodem Ukraińcy są dopiero od roku. Rok temu "Tygodnik Powszechny" - podobnie jak wiele polskich mediów, środowisk i zwykłych ludzi - wspierał Pomarańczową Rewolucję. Dziś nasi autorzy objechali Ukrainę, aby szukać odpowiedzi na pytanie: co się zmieniło w ciągu minionego roku?

 • Co zostało Ukraińcom z tamtej euforii? - na to pytanie odpowiada prof. Myrosław Popowycz.
 • O swoich osobistych odczuciach opowiada reporterom TP jedenaście zwykłych osób - studentów, uczniów, emerytów: ze Lwowa, Kijowa i Odessy.
 • Jednym z największych osiągnięć minionego roku jest wolność słowa. "Trudno o lepszy dowód jak to, że ukraińską wolność doceniają dziennikarze z Rosji" - pisze w korespondencji z Kijowa Małgorzata Nocuń. "Wielu z nich zdecydowało się wyjechać z ojczyzny i na stałe zamieszkać na Ukrainie".
 • O konflikcie i koegzystencji dwóch języków, ukraińskiego i rosyjskiego, pisze w korespondencji z Kijowa i Lwowa Andrzej Brzeziecki.
 • Lwowski publicysta Antin Borkowskij opowiada o swoim rozczarowaniu postawą Zachodu, który mimo rożnych słownych deklaracji ignoruje europejskie aspiracje Ukraińców.
 • Jak Pomarańczowa Rewolucja zmieniła Rosję - zastanawia się Anna Labuszewska. A jak zmieniła stosunki polsko-ukraińskie? O tym pisze Wojciech Majdański.
 • "W kremlowskiej propagandzie pojawiła się nowa jakość" - Maria Dancerz o nakręconym w Moskwie filmie pornograficznym, w którym występują aktorzy łudząco podobni do bohaterki ukraińskiej rewolucji Julii Tymoszenko i prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Producentem filmu jest... rosyjski polityk, poseł do Dumy.
 • Na kogo w Unii Europejskiej mogą liczyć dziś Ukraińcy, a kto jest przeciwnikiem ich drogi do Europy - o tym w wywiadzie dla "TP" mówi Kai-Olaf Lang, politolog z berlińskiego Instytutu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.
 • Piotr Janczarek opowiada o mieszkańcach Huculszczyzny - regionu, który w Polsce międzywojennej miał rangę Podhala - którzy inwestują w agroturystykę i w edukację swych dzieci.
 • Polska i Ukraina powinny uczynić wszystko, aby wygrać wyścig o prawo do organizowania Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, bo to wydarzenie nie tylko sportowe i gospodarcze, ale także polityczne - dowodzi Paweł Misior, działacz klubu piłkarskiego "Cracovia".
 • Ile zostało w Polakach z sympatii do Pomarańczowej Rewolucji - odpowiedzi szukał Tomasz Potkaj.

Dodatek ukazał się

w 51. numerze "Tygodnika Powszechnego"

w sprzedaży od 12 grudnia

Za wsparcie finansowe dodatku "Nowa Europa Wschodnia" dziękujemy:

Fundacji Konrada Adenauera,

Fundacji Instytut Studiów Wschodnich

Fundacji Batorego

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]