Reklama

Ukraina rok później

Ukraina rok później

14.12.2005
Czyta się kilka minut
U

Ukraina jest niepodległa od 1991 roku, ale wolnym narodem Ukraińcy są dopiero od roku. Rok temu "Tygodnik Powszechny" - podobnie jak wiele polskich mediów, środowisk i zwykłych ludzi - wspierał Pomarańczową Rewolucję. Dziś nasi autorzy objechali Ukrainę, aby szukać odpowiedzi na pytanie: co się zmieniło w ciągu minionego roku?

 • Co zostało Ukraińcom z tamtej euforii? - na to pytanie odpowiada prof. Myrosław Popowycz.
 • O swoich osobistych odczuciach opowiada reporterom TP jedenaście zwykłych osób - studentów, uczniów, emerytów: ze Lwowa, Kijowa i Odessy.
 • Jednym z największych osiągnięć minionego roku jest wolność słowa. "Trudno o lepszy dowód jak to, że ukraińską wolność doceniają dziennikarze z Rosji" - pisze w korespondencji z Kijowa Małgorzata Nocuń. "Wielu z nich zdecydowało się wyjechać z ojczyzny i na stałe zamieszkać na Ukrainie".
 • O konflikcie i koegzystencji dwóch języków, ukraińskiego i rosyjskiego, pisze w korespondencji z Kijowa i Lwowa Andrzej Brzeziecki.
 • Lwowski publicysta Antin Borkowskij opowiada o swoim rozczarowaniu postawą Zachodu, który mimo rożnych słownych deklaracji ignoruje europejskie aspiracje Ukraińców.
 • Jak Pomarańczowa Rewolucja zmieniła Rosję - zastanawia się Anna Labuszewska. A jak zmieniła stosunki polsko-ukraińskie? O tym pisze Wojciech Majdański.
 • "W kremlowskiej propagandzie pojawiła się nowa jakość" - Maria Dancerz o nakręconym w Moskwie filmie pornograficznym, w którym występują aktorzy łudząco podobni do bohaterki ukraińskiej rewolucji Julii Tymoszenko i prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Producentem filmu jest... rosyjski polityk, poseł do Dumy.
 • Na kogo w Unii Europejskiej mogą liczyć dziś Ukraińcy, a kto jest przeciwnikiem ich drogi do Europy - o tym w wywiadzie dla "TP" mówi Kai-Olaf Lang, politolog z berlińskiego Instytutu Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.
 • Piotr Janczarek opowiada o mieszkańcach Huculszczyzny - regionu, który w Polsce międzywojennej miał rangę Podhala - którzy inwestują w agroturystykę i w edukację swych dzieci.
 • Polska i Ukraina powinny uczynić wszystko, aby wygrać wyścig o prawo do organizowania Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, bo to wydarzenie nie tylko sportowe i gospodarcze, ale także polityczne - dowodzi Paweł Misior, działacz klubu piłkarskiego "Cracovia".
 • Ile zostało w Polakach z sympatii do Pomarańczowej Rewolucji - odpowiedzi szukał Tomasz Potkaj.

Dodatek ukazał się

w 51. numerze "Tygodnika Powszechnego"

w sprzedaży od 12 grudnia

Za wsparcie finansowe dodatku "Nowa Europa Wschodnia" dziękujemy:

Fundacji Konrada Adenauera,

Fundacji Instytut Studiów Wschodnich

Fundacji Batorego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]