Reklama

Uczennica

Uczennica

04.05.2006
Czyta się kilka minut
Łukasz jako jedyny przekazuje w Ewangelii perykopę z okresu dojrzewania Jezusa. Gdy Jezus skończył dwanaście lat, Jego rodzice poszli z Nim na coroczną pielgrzymkę do Jerozolimy na święto Paschy. Tak "nakazywał świąteczny zwyczaj (Łk 2, 42), przynajmniej w odniesieniu do mężczyzn.
N

Niezwykłe wydarzenie czeka jednak na Rodziców po świętach: "Wracali do domu, a chłopiec Jezus został w Jeruzalem, ale Jego rodzice nie wiedzieli o tym. Sądząc, że On wraca w gromadzie, uszli dzień drogi i zaczęli Go szukać wśród krewnych i znajomych. Kiedy Go nie znaleźli, powrócili do Jeruzalem i tam Go szukali" (Łk 2, 43n). Łukasz przedstawia zatem Maryję i Józefa jako rodziców, którzy zostawiają przestrzeń swobody Jezusowi, ale też są o Niego zatroskani.

"Po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni: siedział wśród nauczycieli, słuchał ich i zadawał im pytania. A wszyscy, słuchając Go, nie mogli się nadziwić Jego mądrości i odpowiedziom" (Łk 2, 46). Fragment ten nosi z jednej strony podobieństwa do ewangelii apokryficznych, nienależących do kanonu Pisma Świętego, ponieważ podkreśla zdumienie wyjątkowymi umiejętnościami Jezusa. Z drugiej strony, stanowi...

4177

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]