Uczę się mówić

JULIA CIMAFIEJEWA, poetka białoruska: Jedna z uczestniczek demonstracji zapytała męża: „Napisze pan o nas?”. Odpowiedział: „Tak, napiszę”.

Reklama

Uczę się mówić

Uczę się mówić

12.07.2021
Czyta się kilka minut
JULIA CIMAFIEJEWA, poetka białoruska: Jedna z uczestniczek demonstracji zapytała męża: „Napisze pan o nas?”. Odpowiedział: „Tak, napiszę”.
ALHIERD BACHAREWICZ
J

JOANNA BERNATOWICZ I MAŁGORZATA NOCUŃ: Wciąż nosisz swój kamień strachu?

JULIA CIMAFIEJEWA: Chodzi o kamień z wiersza pod tym tytułem? „Dostałam w spadku / swój strach – / rodzinną relikwię, / drogocenny kamień”? Moja rodzina, od strony mamy i taty, pochodzi ze wsi. Na Białorusi – jak i w innych krajach Europy Wschodniej – ludzie na wsi byli traktowani jak niewolnicy. Pozbawieni praw, poddawani okrutnym represjom. W czasach radzieckich zmuszano ich do morderczej pracy w kołchozie, głodzono, wysyłano na front bez broni i przygotowania.

Mój dziadek walczył podczas II wojny światowej. O tamtym czasie nigdy nie mówił. A myśmy go o nic nie pytali. Niekiedy tylko wyciągał swoje ordery, a my mogliśmy je podziwiać. Strach przełamał przed śmiercią. W wieku dziewięćdziesięciu pięciu lat podzielił się z nami swoimi wspomnieniami. Młodość mojej babci, od strony...

15113

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]