Reklama

Tylko spokojnie

Tylko spokojnie

14.10.2008
Czyta się kilka minut
Opanowanie w Czechach i na Słowacji, nerwówka na Węgrzech, lęki w krajach bałtyckich: Europa Środkowa z niepokojem czeka na skutki kryzysu.
J

Jest w Czechach takie słówko "klid". Znaczy: "spokój". Czesi z upodobaniem powtarzają "jenom klid", "tylko spokojnie". U Słowaków brzmi ono "klud". W czasie, gdy na świecie szaleją inwestorzy i bankierzy, w Czechach i na Słowacji - jak za sprawą magicznego zaklęcia - panuje właśnie "klid". Projekty budżetów na 2009 r. nie zmieniają się; Słowacy po raz pierwszy naszkicowali go w euro, które wprowadzą 1 stycznia. Trwają niezmienione stopy procentowe. A politycy i analitycy jednym głosem uspokajają: "jenom klid!".

Rzeczywiście wydaje się, że Czesi i Słowacy nie mają się czego bać. Światowy kryzys finansowy na pewno dotknie ich gospodarkę, ale nie w takim stopniu, który miałby wzbudzać niepokój. Wyhamuje dynamiczny wzrost gospodarczy, ale tego już się spodziewano. Widmo bankructwa nad czeskimi i słowackimi bankami oraz firmami nie krąży. "Po prostu kończą się...

4883

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]