Reklama

Ładowanie...

Tylko Marta, albo dyspozycyjność na piedestale

12.12.2004
Czyta się kilka minut
Gdyby ktoś powiedział siostrze Alicji, jak wielką przyjemność będzie odczuwała, trzymając w dłoni kilka monet, myślałaby, że kpi. Teraz mówi o tym sama, z lekkim zażenowaniem. Jedyną okazją, by przez chwilę mieć w ręku pieniądze, są zakupy dla wspólnoty.
-

---ramka 342758|prawo|1---- Słyszałam kiedyś, że w klasztorach wydziela się coś w rodzaju kieszonkowego - mówi s. Alicja, należąca do zgromadzenia czynnego o długich tradycjach. - U nas nie ma go wcale. Musiałam rozliczać się z mydła: kostka miała starczyć na określony czas. Jeśli chciałam nowe rajstopy, musiałam pokazać dziury na starych.

Szatańska pokora

Czasem siostry dostawały paczki z domu. Alicja cieszyła się swoją bardzo krótko. Nie dostała z niej nic, bo nawet majtki siostra przełożona postanowiła przekazać innym siostrom. Gdy zakonnica zobaczyła leżące na środku podłogi puste pudełko, poczuła, że ewangeliczne pragnienie “rozdania wszystkiego, co ma" kurczy się w niej, zostawiając po sobie szyderczy śmiech. Najchętniej zdarłaby wtedy ze współsióstr swoje rzeczy, krzycząc: “moje!". Buty dostała z przydziału, używane, o...

16963

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]