Reklama

Tylko Marta, albo dyspozycyjność na piedestale

Tylko Marta, albo dyspozycyjność na piedestale

12.12.2004
Czyta się kilka minut
Gdyby ktoś powiedział siostrze Alicji, jak wielką przyjemność będzie odczuwała, trzymając w dłoni kilka monet, myślałaby, że kpi. Teraz mówi o tym sama, z lekkim zażenowaniem. Jedyną okazją, by przez chwilę mieć w ręku pieniądze, są zakupy dla wspólnoty.
-

---ramka 342758|prawo|1---- Słyszałam kiedyś, że w klasztorach wydziela się coś w rodzaju kieszonkowego - mówi s. Alicja, należąca do zgromadzenia czynnego o długich tradycjach. - U nas nie ma go wcale. Musiałam rozliczać się z mydła: kostka miała starczyć na określony czas. Jeśli chciałam nowe rajstopy, musiałam pokazać dziury na starych.

Szatańska pokora

Czasem siostry dostawały paczki z domu. Alicja cieszyła się swoją bardzo krótko. Nie dostała z niej nic, bo nawet majtki siostra przełożona postanowiła przekazać innym siostrom. Gdy zakonnica zobaczyła leżące na środku podłogi puste pudełko, poczuła, że ewangeliczne pragnienie “rozdania wszystkiego, co ma" kurczy się w niej, zostawiając po sobie szyderczy śmiech. Najchętniej zdarłaby wtedy ze współsióstr swoje rzeczy, krzycząc: “moje!". Buty dostała z przydziału, używane, o...

16963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]