Reklama

Tylko góry nie zdradziły

Tylko góry nie zdradziły

16.03.2003
Czyta się kilka minut
Kurdowie to jeden z największych narodów, który nie ma własnej państwowości. Dwudziestotrzymilionowa społeczność podzielona jest między kilka państw Bliskiego Wschodu: ze wszystkich sił próbuje zachować własną tożsamość w skrajnie niesprzyjających warunkach. Los bowiem sprawił, że znaczna część Kurdów zamieszkuje tereny bogate w ropę naftową.
T

Ten fakt ukształtował w znacznym stopniu dzieje Kurdów w XX w., sprawiając, że prawdziwe stało się przysłowie, iż jedynym przyjacielem Kurda są góry. Naród ten tak mocno związał się z górskim żywiołem, że jest niemal identyfikowany z górami. Kiedyś, opowiadając w Bagdadzie pewnemu Irakijczykowi o Polsce, powiedziałem, że u nas - odwrotnie niż w Iraku - góry są na południu, a morze na północy. Na to mój przyjaciel zapytał: „A czy Kurdów też macie?”.

Narasta opór, narastają represje
Kurdowie to naród indoeuropejski, którego dzieje sięgają starożytności, ale nie jest znane dokładnie ich pochodzenie. Posługują się językiem zbliżonym do perskiego, podzielonym na wiele dialektów. Sami Kurdowie wiążą swe najstarsze dzieje z Medią, gdzie pojawili się ok. 2000 lat p.n.e. i podają nawet symboliczną datę początku zaświadczonych dziejów: 21 marca 612 r. p.n.e. -...

13980

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]