Reklama

Trzy pęta katechezy

Trzy pęta katechezy

29.06.2020
Czyta się kilka minut
C

Co ogranicza skuteczną katechezę? – pytał abp Rino Fisichella z Papieskiej Rady ds. Ewangelizacji podczas prezentacji nowego dyrektorium katechetycznego. Wymienił „trzy pęta”, które dziś najbardziej krępują przepowiadanie Ewangelii.

Po pierwsze, włączenie katechezy w system szkolny i traktowanie jako przedmiotu nauczania. Choć dyrektorium nie jest przeciwne nauce religii w szkole, to wyraźnie oddziela je od katechezy, która ma być ewangelizacją – zaproszeniem do spotkania z Jezusem i jego słowem „o miłosiernym Bogu, wychodzącym naprzeciw każdemu grzesznikowi”.

Po drugie, traktowanie katechezy jako kursu przygotowującego do sakramentów. Tymczasem – mówił abp Fisichella – chrzest, komunia i bierzmowanie nie są celem samym w sobie ani nagrodą za zaliczenie kolejnego etapu edukacji religijnej, ale znakiem „inicjacji chrześcijańskiej” i wsparciem na drodze wiary. Katecheza ma pomóc w zrozumieniu tej prawdy.

Po trzecie, sprowadzanie katechezy do strategii duszpasterskiej, która ma przytrzymać młodych ludzi jak najdłużej w Kościele, by zaraz potem – po bierzmowaniu – stracić ich z pola widzenia i pozostawić w duchowej pustce.

Najnowsze dyrektorium to trzeci tego typu dokument wydany po ostatnim soborze (poprzednie ukazały się w latach 1971 i 1997). Pokazuje szanse i zagrożenia, jakie stają przed katechezą w XXI w. ©℗

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]