Reklama

Trzy pęta katechezy

Trzy pęta katechezy

29.06.2020
Czyta się kilka minut
C

Co ogranicza skuteczną katechezę? – pytał abp Rino Fisichella z Papieskiej Rady ds. Ewangelizacji podczas prezentacji nowego dyrektorium katechetycznego. Wymienił „trzy pęta”, które dziś najbardziej krępują przepowiadanie Ewangelii.

Po pierwsze, włączenie katechezy w system szkolny i traktowanie jako przedmiotu nauczania. Choć dyrektorium nie jest przeciwne nauce religii w szkole, to wyraźnie oddziela je od katechezy, która ma być ewangelizacją – zaproszeniem do spotkania z Jezusem i jego słowem „o miłosiernym Bogu, wychodzącym naprzeciw każdemu grzesznikowi”.

Po drugie, traktowanie katechezy jako kursu przygotowującego do sakramentów. Tymczasem – mówił abp Fisichella – chrzest, komunia i bierzmowanie nie są celem samym w sobie ani nagrodą za zaliczenie kolejnego etapu edukacji religijnej, ale znakiem „inicjacji chrześcijańskiej” i wsparciem na drodze wiary. Katecheza ma pomóc w zrozumieniu tej prawdy.

Po trzecie, sprowadzanie katechezy do strategii duszpasterskiej, która ma przytrzymać młodych ludzi jak najdłużej w Kościele, by zaraz potem – po bierzmowaniu – stracić ich z pola widzenia i pozostawić w duchowej pustce.

Najnowsze dyrektorium to trzeci tego typu dokument wydany po ostatnim soborze (poprzednie ukazały się w latach 1971 i 1997). Pokazuje szanse i zagrożenia, jakie stają przed katechezą w XXI w. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]